En Sıcak Konular

''Hiçbir unsur Kerkük'e tek başına hükmedemez''

28 Mayıs 2015 13:57 tsi
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani, Türkmenlerin Kürt bölgesi ve Kerkük'ün asli bir unsuru olduğunu belirterek, hiçbir unsurun Kerkük'e tek başına hükmedemeyeceğini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkmenlerin Kürt bölgesi ve Kerkük'ün asli bir unsuru olduğunu belirterek, "Hiçbir unsur Kerkük'e tek başına hükmedemez" dedi.
 
IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Kerkük İl Meclisi temsilcileri ve IKBY milletvekillerinden oluşan Türkmen heyeti kabul eden Barzani, "Türkmen meselesi, bizim için yalnızca Kerkük'te oturan Türkmen nüfusuyla sınırlı değildir. Türkmenler, Kürdistan bölgesinin ve Kerkük'ün asli unsurudur" diye konuştu.
 
Kerkük'ün IKBY'nin yeni anayasa taslağında Kürt yönetimine dahil edilmesi konusuna değinen Barzani, "Hiçbir unsur Kerkük'e tek başına hükmedemez. Kerkük'e tek başına hükmetmeye kalkışanlar başarılı olamaz. Hepimizin ortak bir şekilde Kerkük'ün yönetimine dahil olması gerekiyor. Kerkük'teki bütün unsurlar eşit yetkilere ve haklara sahip olmalıdır. Kentteki hiçbir güç kendini diğerlerinden üstün göremez ve hakimiyet kurmaya kalkışamaz. Bu kabul ettiğimiz bir şey değil" değerlendirmesinde bulundu.
 
Kerkük'te yerleşmiş birlikte yaşam kültürü ve kentin bütün unsurlar tarafından ortak yönetilmesinin kendileri için önemli olduğuna vurgu yapan Barzani şunları kaydetti:
 
"Kürdistan hükümeti olarak, Kerkük'te ekonomik ve mali her türlü desteği sunmaya hazırız. Taraflar arasındaki sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesini temenni ediyorum. Kürdistan bölgesinin siyasi iradesi Kerkük'ün tüm tarafların içinde olduğu geniş katılımlı bir yönetimden yanadır."
 
Türkmen heyeti de, olumlu tavrından dolayı Barzani'ye teşekkür ederek, Kerkük'teki kardeşlik atmosferinin korunmasını ve tüm unsurların dahil olduğu bir sistemin kurulmasını istediler.
 
Barzani ve konuk heyet, Kerkük'teki Türkmen ile Kürt kardeşliğinin tarihi olduğuna vurgu yaparak, bu ilişkinin güçlendirilerek devam etmesi gerektiğini dile getirdiler.
 
Konuk heyet, merkezi hükümetin bütçeyi göndermemesi ve kentin sorunlarını gözardı etmesi nedeniyle Kerkük'ün maddi açıdan zor günler geçirdiğini belirterek, Kürt yönetiminin kendilerine bu konuda yardımcı olmasını istedi.
 
Barzani de, ellerinden gelen her türlü desteği sunacaklarını ifade etti.

aa


Bu haber 709 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,323 µs