En Sıcak Konular

İki yılda 10 bin telefon dinlendi

28 Mayıs 2015 13:49 tsi
İki yılda 10 bin telefon dinlendi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, "Paralel Yapı"nın, 2008 yılında Konya merkezli Okyanus Şirketler Grubuna yönelik operasyonuyla ilgili hazırladığı tebliğnameye göre, iki yılda yaklaşık 10 bin telefon dinlemesi yapıldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, "Paralel Yapı"nın 2008 yılında Konya merkezli Okyanus Şirketler Grubuna yönelik operasyonuyla ilgili hazırladığı tebliğnameye göre, iki yılda yaklaşık 10 bin telefon dinlemesi yapıldı.
 
Konya Emniyet Müdürlüğünün 2008 yılında yaptığı operasyon sonucu, Konya merkezli Okyanus Şirketler Grubu Başkanı Nusret Argun ile 234 kişi Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı.
 
 Suç örgütü kurmak ve yönetmek gibi suçlardan 180 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra Argun, avukatları aracılığıyla kararın bozulması için Yargıtay'a başvurdu.
 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da dosyayla ilgili tebliğnamesini tamamladı. Hukuka aykırı elde edilen delillere dayanarak hüküm kurulması nedeniyle savcılık, kararın bozulmasını talep etti. Yargıtay, tebliğnameyi inceledikten sonra kararın bozulup bozulmayacağını açıklayacak.
 
Meşru amaca varmak için kullanılan araçlar da meşru olmalıdır"
 
Hukuk devletinde ceza hukukuna egemen olan ilkelerin; insan haklarının gerçekleştirilmesi, adaletin sağlanması ve güvenliğin temin edilmesi olduğu vurgulanan tebliğnamede, hukuk devletinin varlık nedeninin, insan haklarına dayalı adil ve güvenli bir toplumsal düzen kurarak bunu kesintisiz sürdürmesi olduğuna dikkat çekildi.
 
Güvenlik sağlanırken, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmamasının da hukuk devletinin göstergelerinden olduğu belirtilen tebliğnamede, "Bu nedenle haberleşme hürriyetini ve özel hayatın gizliliğini sınırlayan iletişimin tespiti Ceza Muhakemesi Kanunu'nda sıkı şartlara bağlanmıştır. Uygulayıcıların meşru amaca varmak için kullandıkları araçlar da meşru olmalıdır. 'Çok sayıda kişiyi dinler ve izlersem suç işleyeni tespit ederim' düşüncesi demokratik toplumlarda kabul görecek davranış şekillerinden değildir" ifadelerine yer verildi.
 
"Keyfi şekilde yeni suçlar ve sanıklar oluşumu sağlanmış"
 

Tüm sanıkların iki yıl boyunca yaklaşık 10 bin telefon dinlemesinin olduğu da tebliğnamede yer aldı.
 
Tebliğnamede, şunlar kaydedildi:
 
"Zayıf ve tartışmalı delillerle iletişim kayıtlarının dinlenilmesine karar verilen sanıkların, iletişim dinlenilmesinde dayanak olan suçların ana kısmı ile bir ilgisinin olmadığı çok kısa bir zaman içerisinde anlaşılmasına rağmen, diğer suçlarla ilgili elde edilen delillerle derhal kamu davası açılması gerekliydi. Buna rağmen, yasaların ve hukukun adeta keyfi ve zorlanarak, yaklaşık iki yıla yakın iletişimin dinlenilmesiyle kamunun asıl yükümlülüğü olan, suçun meydana gelmesini önleme hususu açıkça gözardı edilerek, adeta yeni suçlar ve sanıkların oluşumuna keyfi şekilde olanak sağlanarak, hukuka aykırı delil elde edildi."

aa


Bu haber 668 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,161 µs