En Sıcak Konular

RTÜK başkanından üyelere 'asparagas' sitemi

28 Mayıs 2015 13:47 tsi
RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, bazı RTÜK üyelerinin asparagasa başvurduğunu belirterek, bazı üyeleri "utanmazlık"la suçladı

RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, üyelerin kendisi ve kurum hakkındaki açıklamalarına sert tepki göstererek, bazı üyeleri "utanmazlık, asparagas haberler"le nitelendirdi. Dursun, bazı üyelerine kendisine yönelik tehditvari açıklamalarına da "Tehditlere pabuç bırakmayız" diye cevap verdi.

Yeni Şafak Gazetesi'ne konuşan Davut Dursun kendisi için “Ak Parti İl Başkanı” benzetmesi yapan Üst Kurul Üyesi Ali Öztunç'un iddialarını yalanlayan Dursun, “Hiçbir siyasi partinin üyesi değilim. Herhangi bir siyasi partiden maaş almadım. Üniversitede siyaset bilimi dersleri verdim, siyaset üzerine bilimsel çalışmalar ve yayınlar yaptım, ama oy kullanmak dışında herhangi bir siyasi partide görev almadım" dedi.

Dursun sözlerine devam etti: AK Parti grubunun TBMM Başkanlığına önerdiği listeden RTÜK üyeliğine seçilmiş olmam bu partinin üyesi olduğum veya partide görev yaptığım anlamına gelmez. RTÜK'ün tüm üyeleri belli parti gruplarının önerdikleri listeden seçilmişlerdir. Benim ve Üye arkadaşlarımın AK Partili gibi davrandığını iddia edenlerse, her fırsatta CHP'li kimliklerini ifade ekmekten ve CHP'yi temsil ettiklerini dile getirmekten geri durmamış, CHP'lileri RTÜK'ün kapısına yığmakla tehdit etmiş ve CHP Teşkilatını örgütleyip RTÜK'ün kapısına siyah çelenk bıraktırmışlardır. Son birkaç ayın yazılı ve görsel medyasını tarayanlar hangi RTÜK üyelerinin bir parti üyesi gibi hareket etmekte olduklarını gayet iyi hatırlayacaklardır.

"TEHDİTLERE PABUÇ BIRAKMAM"

RTÜK'ün tarafsız ve özerk bir kurum olduğunu anımsatan Dursun, "Altı yıllık başkanlık dönemimde kurumun tarafsızlığından ve özerkliğinden ödün vermedim, bundan sonra da vermem. Üst Kurul Üyesi Ali Öztunç iki ay sonra süremin dolacağını söylüyor ve 'Aklını başına al' diye tehdit ediyor. Altı yıldır doğru olduğuna inandığım şekilde yönettim bu kurumu, bundan sonra da tehditlere pabuç bırakmam" dedi.

RTÜK Başkanı Dursun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Üst Kurul Üyesi Süleyman Demirkan'la ilgili olarak da şunları söyledi: Cumhurbaşkanı bu ülkenin Cumhurbaşkanıdır ve ortak bir değeridir. Kendisi ve açıklamaları hakkında kişisel düşünceleriniz olabilir. Ama Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi sıfatıyla Cumhurbaşkanına medya üzerinden partili bir kişi, muhalif bir milletvekili veya parti yöneticisi gibi sataşılmasını asla doğru bulmuyorum. Kamu görevlisi ve belli düzenlemelere göre hareket etmeleri gereken Üst Kurul Üyelerinin mevzuata aykırı olan bu tutumlarının kurumun tarafsızlığını ve prestijini baltaladığını düşünüyorum.

"BAZI ÜYELERDE UTANMA KALMADI"

Dursun, Üst Kurul Üyesi Ali Öztunç'un bazı kanallara ceza verilmezken muhalif kanallara sürekli ceza verildiği iddialarına da şu cevabı verdi: Hazırlanan raporlar incelendiğinde herhangi bir yayın kuruluşunun kayırılmadığı gibi hedef alınmadığı da açıkça görülür. Örneğin Halk TV'ye çok ceza verildiğini, TGRT Haber'e ceza verilmediğini savunuyorlar. Birincisi cezayı veren Üst Kurul değil, Yüksek Seçim Kurulu. Bir Üst Kurul Üyesinin bu gerçeği hala öğrenememiş olması düşündürücü. Uzmanların hazırladıkları raporların yayın kuruluşlarına göre dağılımı incelendiğinde “TGRT Haber'e ceza verilmiyor, Halk TV için ne gelirse ceza veriyorlar” diyen Üst Kurul Üyesinin yalanı açıkça ortaya çıkıyor. Çünkü o sözlerin gazetede yayınlandığı tarih itibarıyla Halk TV için 7, TGRT Haber için hazırlanan rapor sayısı ise 6'dır. Ama bunun haber değeri olmadığı için arkadaşlar asparagasa başvuruyorlar. Sonra da 'RTÜK'ün çivisi çıktı' diyorlar. Utanmaları gerekir. RTÜK'ün çivisi yerli yerinde duruyor ama bazı üyelerinde utanma kalmadığı kesin.Bu haber 568 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,964 µs