En Sıcak Konular

'Mavi Marmara ile Filistin davası dünyaya mal oldu'

28 Mayıs 2015 13:27 tsi
İHH Başkanı Yıldırım, "Mavi Marmara ile artık Filistin davası Filistinlilerin olmaktan çok, dünyadaki vicdan sahibi insanların olmuştur" dedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, Mavi Marmara Gemisi'ne İsrail tarafından yapılan saldırının, "Filistin davası"nı dünyadaki vicdan sahibi insanların davası haline dönüştürdüğünü söyledi.
 
Yıldırım AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıl önce Gazze'deki ablukayı kaldırmak için dünyanın birçok ülkesinden gelen insanların yer aldığı gemilerle Akdeniz'e açıldıklarını belirtti.
 
Bu organizasyonda sadece Müslümanların değil, diğer dinlere mensup kişilerin de yer aldığını ifade eden Yıldırım, "Gemilerle Akdeniz'e açılarak Gazze'deki ablukayı kırmak bir vicdan hareketiydi. Birleşmiş Milletler de bizi haklı buldu. Avrupa Parlamentosu'ndan destek mesajları geldi ve dünya liderlerinin hepsine yolladığımız mektuplara olumlu cevaplar verildi" ifadelerini kullandı.
 
Yıldırım, Adolf Hitler'in Avrupa'da Yahudiler'e uyguladığı soykırımın bir benzerinin, siyonist Yahudiler tarafından Gazze'de Müslümanlara ve Hristiyanlara uyguladığını aktardı.
 
" İsrail bebek katilidir, abluka bir soykırımdır"
 

Yıldırım, İsrail'in Ortadoğu ile ilişkilerinin Türkiye'ye bağlı olduğunu ve İsrail'in bunu çok iyi bildiğini dile getirdi.
 
İsrail'in bu konuda Türkiye'ye bağımlı olduğunu belirten Yıldırım, "Türkiye ile İsrail ilişkilerinin onarılmayacağını biliyoruz. İsrail tekrar normalleştirmeye çalışıyor. Bizim hedefimiz İsrail gibi bir bebek katilinin gerçek yüzünün deşifre olması, yapmış olduğu örtülü ve açık bütün katliamların bilinmesiydi. Hedefimiz İsrail'in yalnızlaşmasıydı" diye konuştu.
 
Yıldırım, İsrail'in gerçek yüzünü açık denizde kalarak, gündem yaparak göstermek ve "İsrail bebek katilidir, abluka bir soykırımdır" demek için çaba gösterdiklerini, İsrail'in kendilerine saldırmasıyla bu konuda iyice yalnızlaştığını vurguladı.
 
"Herkesi Fatih Camisi'ne davet ediyoruz"
 

Yıldırım, İsrail'in Türkiye ile ilişkisini normalleştirmek istediğini ve bunun için de Mavi Marmara'nın ve Filistin davasının unutulduğu dönemleri beklediğini söyledi.
 
İsrail'in her yıl 31 Mayıs'ta, Mavi Marmara Gemisi'ne yapılan saldırının yıl dönümü ve yıl içinde bu konuda yapılan etkinlikleri ciddi şekilde takip ettiğini aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:
 
"Biz de 31 Mayıs yürüyüşünü, Fatih Camisi'nden başlatarak Edirnekapı'da şehitlerimizin olduğu yere kadar sürdüreceğiz. Geçen yıl 150-200 bin kişinin katılımıyla bir etkinlik yapmıştık. Bu yıl ondan biraz daha fazlasını düşünüyoruz. Halkımızı davet ediyoruz. Kortejler oluşturulup, sloganlar atılacak, mesajlar verilecek. Bu mesajlarla Mavi Marmara ile mücadelemizin geldiği safhayı anlatacağız. İsrail kurucu iradesi, 'Bunların yaşlılarını öldürürüz, gençleri de bu davayı unutur, Filistin diye bir şey kalmaz' diye sevindiler. Biz ise gençleri meydanlara çağırdık ve onlar geliyor. İsrail'e şu mesajı veriyoruz. Sakın Türkiye ile ilişkilerini normalleştiğini düşünme, sakın Filistin davasının unutulduğunu da düşünme. Mavi Marmara ile artık Filistin davası Filistinlilerin olmaktan çok dünyadaki vicdan sahibi insanların olmuştur. 31 Mayıs'ta herkesi saat 05.00'te Fatih Camisi'ne davet ediyoruz. Oralar tamamen insan seli olsun. Yukarıdan çektiğimiz görüntülerle bu ortaya konulsun ki, İsrail, 'Bu halk kendine yapılan kötülükleri unutmaz' mesajını alsın."

aa


Bu haber 532 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,934 µs