En Sıcak Konular

Türkiye'nin üreteceği ilk uçak dünyanın da tercihi

28 Mayıs 2015 13:13 tsi
Türkiye'nin modernize edip yerli yolcu uçağı olarak üreteceği Dornier D 328, dünyanın önde gelen bölgesel havayolu şirketlerince de kullanılıyor.

Türkiye'nin modernize ederek yerli yolcu uçağı yapacağı Dornier D 328'i, dünyanın önde gelen bölgesel havayolu şirketleri de kullanıyor.
 
Ülkenin ilk yerli uçağının geliştirilmesi için STM ile ABD'de Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu Sierra Nevada Corporation (SNC) arasında mutabakat imzalandı. Bu kapsamda, Dornier 328 Jet uçakları modernize edilerek, Türkiye'nini ilk yerli yolcu uçağı üretilecek.
 
Dornier 328, ilk olarak Almanya merkezli Dornier Luftfahrt GmbH Fairchild tarafından üretildi. Alman firması, ABD merkezli Fairchild Aircraft tarafından 1996'da satın alındı ve adı Fairchild Cornier olarak değiştirildi. Söz konusu uçakların üretimine Almanya’da devam edildi, Teksas'tan pazarlama ve teknik destek yapıldı.
 
Uçaklar, Ukrayna'da Aerostar, ABD’de Berry Aviation, Corning, Kanada'da Calm Air International, Flair Airlines ve Central Mountaion Air, Endonezya'da Express Air ve South East Asian Airlines, Güney Afrika'da Avex Air Transport, Avrupa'da Sun Air of Scandinavia, Germania, Air Alp, Welcome Air, SkyWorks Airlines, Private Wings, Sun Air of Scandinavia ve Loganair hava taşımacılığı yapan şirketler tarafından kullanılıyor.
 
İkisi pilot, biri hostes olmak üzere 3 kişilik uçuş ekibinin görev yaptığı uçakların kapasitesi, 33 yolcuyu buluyor. Azami yük taşıma kapasitesi 3 bin 266 kilogram olan uçaklar, 21 metre 11 santimetre uzunluğa, 20 metre 98 santimetre kanat genişliğine, 7 metre 24 santimetre yüksekliğe sahip. Uçakların boş ağırlığı 8 kilo 920 gram, azami kalkış ağrlığı ise 13 bin 665 kilogram.
 
Dünya uçak filosu iki kat büyüyecek
 
Yıllık toplam cirosu 1 trilyon dolar seviyesinde olan havacılık sektörü doğrudan 5,5 milyon, dolaylı olarak ise 33 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor.
 
2013-2032 Ticari Havacılık Pazarı tahminlerine göre, 20 yıl içinde dünya uçak filosu iki kat büyüyecek. 2020 sonrasında havacılık sektörünün merkezi doğuya kayacak. İstanbul, Doha, Abu Dabi ve Dubai gibi kentler, havayolu seyahati açısından yeni cazibe merkezleri olacak.

aa


Bu haber 681 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,328 µs