En Sıcak Konular

PKK ile İKDP uzlaşmaya vardı

28 Mayıs 2015 13:04 tsi
İran-Irak sınırında çatışan İKDP ve PKK Erbil'de düzenlenen müzakerelerde uzlaşmaya vardı

PKK ile İKDP yetkililerinin bugün Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY)’nin başkenti Erbil’de düzenledikleri toplantı sona erdi. IKBY İçişleri Bakanı Kerim Sincari, toplantının “olumlu geçtiğini” söyledi.

Rudaw'da yer alan habere göre IKBY yetkililerinin günler süren çabaları dün sonuç verirken, öğleden sonra Erbil’de PKK ve İKDP yönetimleri, diyalog masasına oturdu. Toplantıya, Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Kerim Sincari başkanlık etti.

Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Bakan Kerim Sincari, toplantının “olumlu geçtiğini” ve tarafların “diyalog yoluyla” çözüm konusunda "hemfikir" olduğunu belirtti. Sincari, “Önümüzdeki günlerde tarafları bir araya getirecek bir toplantı daha düzenleyeceğiz” dedi.

Toplantıya Kürdistan Demokrat Partisi – İKDP adına Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Şerifi ve Politbüro üyesi Muhammed Nezif Kadiri katıldı.

PKK tarafından ise KCK Dış İlişkiler Komitesi üyesi Demhat Agit ve PKK’ye yakınlığıyla bilinen Kürt Ulusal Kongresi üyesi Mihemed Emin Pencewini de toplantıya katılanlar arasındaydı.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani’nin çağrısıyla tarafların önceki gün toplanması gerekiyordu ancak taraflar randevuya gelmemişti.

Taraflar, IKBY ve İran sınırındaki Kelaşin bölgesinde aralarında başlayan ve silahlı çatışmaya dönüşen sorunları çözmeye çalışıyor.

Kelaşin bölgesinde karargah inşa etmek isteyen İKDP birliği ile buna engel olmak isteyen PKK arasında geçtiğimiz Pazar günü çatışma çıkmış ve iki peşmerge ölmüş, üç peşmerge ise yaralanmıştı.Bu haber 604 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,224 µs