iyibilgi özel" /> iyibilgi özel"/>

En Sıcak Konular

Keçi derisine yazılınca 'eksen kaymıyor'

28 Mayıs 2015 11:54 tsi
Keçi derisine yazılınca 'eksen kaymıyor' Kraliçe söyleyince gıkları çıkmıyor... iyibilgi özel

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth 3 hafta önce muhafazakârların zaferiyle sonuçlanan seçim sonrasında yeni parlamentonun açılışında hükümet programını Başbakan David Cameron hükümetinin kaleme aldığı metni okuyarak parlamentoyu açtı. Metin, Telgraph gazetesi tarafından "Bu, Kraliçe'nin yapmış olduğu en tehlikeli konuşma mı?" başlığı ile verildi. Peki metinde ne yazıyor?

Seçimler öncesinde açıkladığı seçim vaatlerine göre David Cameron Muhafazakar Parti’nin tek başına iktidara gelmesi durumunda İngiltere’nin kararlarını ulusal yargının üzerinde saydığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden çekilebileceklerini “Strasbourg’daki yargıçlardan talimat almak zorunda değiliz” sözleriyle ifade etmiş, İngiliz parlamentosuna ‘son sözü’ söyleme hakkı verilmesi gerektiğini savunmuştu. Muhafazakâr Parti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni İngiliz mahkemelerinin üzerinde sayan İnsan Hakları Yasası’nı (İHY) iptal etmeyi vaat etmişti.  

Bunun yanısıra Başbakan Cameron’un seçim öncesi vaatleri arasında yer alan AB referandumu, 2017 yılının sonuna kadar oylamaya sunulacak. Referandum kapsamında İngiliz vatandaşlarından “Birleşik Krallık Avrupa Birliği üyesi olarak kalmalı mı” sorusuna cevap vermeleri istenecek. Yeni hükümet, seçim sonrası o vaadin ne kadar ciddi olduğunu Kraliçe'nin ağzından tüm dünyaya şöyle açıkladı:

Hükümetim Birleşik Krallık’ın AB’yle ilişkilerini gözden geçirecek ve birlikten tüm üye devletlerin yararına olacak reformlar yapmasını isteyecek”


Parşömen kâğıdına yazılı ve mürekkebinin kuruması 3 gün süren; keçi derisinden yapılmış kap içinde saklanan bu metin sonrası Batı'da "İngiltere'nin ekseni kaydı", "Cameron diktatörleşiyor" minvalinde tartışmalara şahit olmayacaksınız.

O sadece Türkiye için açılan bir kart.

www.iyibilgi.com özel

Bu haber 2,414 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,797 µs