En Sıcak Konular

Yunanistan kritik aşamada

28 Mayıs 2015 11:35 tsi
Atina yönetiminin haziranda IMF'ye yapması gereken ödemeyi yeterli kaynak bulunmadığı gerekçesiyle yapamayacağını açıklaması ülkenin iflası riskini güçlendirdi.

Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan’ın, Avrupalı ortaklarıyla reform karşılığı mali yardım müzakerelerindeki belirsizlik sürerken, Atina yönetiminin haziranda Uluslararası Para Fonu’na (IMF) yapması gereken ödemeyi yeterli kaynak bulunmadığı gerekçesiyle yapamayacağını açıklaması ülkenin iflası riskini güçlendirdi.
 
Haziranda 1,5 milyarı IMF’ye, 5,2 milyarı Avrupa Birliği’ne olmak üzere toplam 6,7 milyar avroluk borç taksitleri ödemesi gereken ülkeye acilen sıcak para akışı sağlanamadığı takdirde temerrüt riskiyle karşı karşıya kalınacak.
 
IMF ve Avrupa Birliği ile 4 aydır süren pazarlıklardan şu ana kadar bir sonuç alamayan Atina yönetimi, memur ve emekli maaşlarını ödemek için yeterli parası olduğunu belirtse de ülkenin dışarıya olan borcunu ödeyebilmesinin tek yolu kreditörlerle anlaşma.
 
Yunan Avrupa ve Dış Politika Vakfı’nda (ELİAMEP) görevli ekonomist Prof. Dr. Kiriakos Filinis, AA muhabirine, Yunanistan’ın IMF’ye ödemesi gereken borç taksitini ödememesinin, ülkede temerrüde kadar varabilecek bir dizi olumsuz ekonomik gelişmeleri tetikleyebileceğini söyledi.
 
Filinis, Yunanistan’ın IMF’ye 5 Haziran’da ödemesi gereken borç taksitinin ödenmemesi durumunda, Yunan hükümetine 1 aylık süre tanınacağını ancak, bu durumun ülkenin kredibilitesini düşürülmesine neden olarak kredi piyasalarına ulaşmasını daha da zorlaştıracağını belirtti.
 
Yunanistan’ın kredi notunun düşürülmesinin, ELA (Acil Likitide Yardım Fonu) aracılığıyla Yunan ticari bankalarına likidite sağlayan Avrupa Merkez Bankası’nın kabul ettiği Yunan tahvillerinin değerini de etkileyebileceğini belirten Filinis, "Bu da bankaların ELA’ya ulaşabilmeleri için daha yüksek garantiler vermek zorunda kalacağı anlamına gelir. Ve tüm bunlar Yunan ekonomisindeki likiditenin daha da azalmasına yola açacaktır. Yatırımcıların bazı bankaların risk altında bulunduğunu düşünerek toplu halde hesaplarını boşaltmaya gitmesiyle durum daha da zorlaşacak. Böyle bir gelişme karşısında, bankaların geçici olarak faaliyetlerini durdurmaları ya da para çekmeleri sınırlandırmaları muhtemeldir" diye konuştu..
 
''Bankalar batacak ve CDS primleri devreye girecek''
 
Yunanistan’ın IMF’ye borcunu ödememesiyle yaşanacakların temerrüt olarak değerlendirilmesi halinde ise gelişmelerin daha da kötü olacağını ifade eden Filinis, "Böyle bir olasılık borcun tümüyle ilgili bir iflası tetikleyecek ve Avrupa Merkez Bankası’ndan bankalara olan acil yardım tamamen kesilecek. Bu da ELA’nın bankalara sağladığı sermayenin 80,2 milyar avro düzeyinde azalmasına neden olarak bankaların batmasına yol açacak. Tüm bunların ötesinde, CDS (credit default swap) primleri devreye girecek" dedi.
 
Kreditörlerle anlaşma sağlanamamasının, yatırımları ve iç tüketimi olumsuz etkileyerek, ülkenin beklentilerini zorlaştırdığını belirten Filinis, ülkedeki ekonomik belirsizlik nedeniyle bankalardaki yatırımların önemli derecede azaldığını söyledi.
 
Filinis, bütçedeki kısıtlı imkanların hükümetin ekonomiyi canlandırma politikasını olumsuz etkilediğini ve kamu kurumlarının tedarikçilerine ödemeleri zorlaştırdığını belirterek, olası bir anlaşma durumunda alınacak ek tedbirlerin de yatırım ve tüketim konusundaki kararları olumsuz etkilediğini kaydetti.
 
''Anlaşma sağlanacak''
 

ELİAMEP’te görev yapan ekonomist Prof. Dr. Yorgos Cogopulos ise, Yunanistan’ın IMF’ye haziranda ödemesi gereken borç taksitini ödememesinin derecelendirme kurumlarınca temerrüt sayılmayacağını söyledi.
 
Böyle bir olasılık karşısında Yunanistan’a yükümlülüklerini yerine getirmesi için 1 aylık süre tanınacağını ifade eden Cogopulos, taraflar arasında anlaşma sağlanacağı konusunda iyimser olduğunu belirtti.
 
Yunan hükümetinin şubattan itibaren borçları ödemede tutarlılık gösterdiğini ve şu anda da IMF’ye borcunu ödeyebilmek için kreditörlerle çalıştığını belirten Cogopulos, ülkenin ekonomik sorunlarının yeni bir Avrupa anlaşmasının imzalanmasıyla çözümlenebileceğine işaret etti.

aa


Bu haber 492 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,535 µs