En Sıcak Konular

Bu seçim Sol...

28 Mayıs 2015 11:26 tsi
Bu seçim Sol... Türkiye ve dünya yeni bir politik zemin yaratmaya yakın

iyibilgi Ankara

Seçime 10 gün kala Ak Parti yeni bir ritim tutturmuş görünüyor ama ondan önemlisi, CHP oylarında bir donma hissediliyor. Esasen, CHP’nin kamuoyuna açıkladığı hedef (5) tamamen bir yana, göreceli artışın ne olduğu da hâlâ muamma. Çünkü şu ana kadar kendi söylemleri hariç, kamuoyuna yansımış hemen hiçbir anket partiyi ) seviyesinde dahi pek göstermiyor. Öte yandan, 2011 genel seçimlerinde aldığı yaklaşık &’lık oy oranının pek az üzerinde veri anketlere yansımış görünüyor ve bir kısmında da bunun bile altı zikrediliyor.

Şu an seçim sonrası döneme ilişkin sayısız senaryo üretiliyor ama içlerinde bir tanesi hemen hiç görünmüyor. "HDP barajı geçemezse"nin körleştirdiği böyle bir hal, yani CHP’nin anlamlı bir yükseliş gösteremediği ve sandığı etkileyemediği bir durumda, CHP yönetimi bir yana, Türkiye’de Siyaset Bilimi’ne yeni bir araştırma konusu olarak, “sol’un silinişi” gündeme gelebilir.

Seçmen tabanı da parçalanır

Böylesi bir yenilgi gerçekleşirse CHP liderliği ve kadrosu zaten çekileceği gibi, partinin bir alternatif oluşturmadığı da tescillenmiş olacak. Haliyle bu tespit bir "varoluş" tartışmasını kendiliğinden üretecek. Diğer taraftan ortaya çıkacak yeni bir sol partinin veya mevcut partilerin dağılmış bir seçmen kitlesinin üzerine binerek ulaşacakları nihai bir hedef bulunmuyor. Esasen ve basitçe bu: “siyaseten bitme” demek.

Kuşkusuz bu sayısı teorik tartışmaları da gündeme getirebilecek ama asıl konu istisnai bir durum olarak 7 Haziran seçimlerinin Türkiye’de sol siyasetin silinmesiyle sonuçlanma ihtimali. Geleneksel muhalefet bakışı, bunun iyi bir şey olmayacağı, terazinin dengelerini bozacağı tezini üretebilir ama Türkiye ve dünya bunun daha ötesinde ve üzerinde bir politik zemin yaratmaya yakın duruyor.

www.iyibilgi.comBu haber 2,189 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,389 µs