En Sıcak Konular

E-postaları kamuoyuna açıklanacak

28 Mayıs 2015 10:02 tsi
E-postaları kamuoyuna açıklanacak ABD mahkemesi, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, eski Dışişleri Bakanı Clinton'ın bakanlık yaptığı döneme ait e-posta yazışmalarını 30 Haziran'dan başlayarak her 30 günde bir gruplar halinde kamuoyuna açıklaması gerektiğine hükmetti.

ABD'nin başkenti Washington'daki federal yargıç, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'ın bakanlık yaptığı döneme ait e-posta yazışmalarını gelecek ay sonundan başlayarak gruplar halinde her 30 günde bir kamuoyuna açıklaması gerektiğine hükmetti.
 
ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Rudolph Contreras'ın kararına göre, bakanlık, Clinton'a ait 55 bin sayfalık e-posta yazışmasını, 30 Haziran ile başkanlık yarışında Demokrat Parti'nin Iowa ön seçimlerinin üç gün öncesine denk gelen 29 Ocak 2016 arasında aylık temelde kamuoyuyla paylaşmakla yükümlü tutuldu.
 
Karar, Vice News muhabiri Jason Leopold'un Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası altında açtığı davanın neticesinde geldi. Leopold, Clinton'ın e-postalarının her iki haftada bir açıklanmasını talep ediyordu. İlk başta e-postaları tek parça halinde gelecek ocak ayında açıklamayı teklif eden Dışişleri Bakanlığı ise daha sonra bu teklifini "her 60 günde bir grup" şeklinde yenilemişti. Dolayısıyla mahkemenin kararı, iki talep arasında bir orta yol niteliği taşıyor.
 
Clinton'ın, Dışişleri Bakanlığı döneminde bakanlığın resmi e-posta adresi yerine kendi özel e-posta adresinden tüm yazışmaları yaptığının ortaya çıkması tepki toplamıştı. Clinton daha sonra on binlerce sayfalık bu e-posta yazışmaları arasından göreviyle ilgili olanları belirleyerek bakanlıkla paylaşmış ve bunların bir an önce kamuoyuna açıklanması talebinde bulunmuştu. Şimdi bu e-postaları gözden geçirme çalışması yürüten bakanlık, bunlardan 2012 yılında ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıyla ilgili 300'e yakın e-postayı geçen hafta yayımlamıştı.

aa


Bu haber 791 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,107 µs