En Sıcak Konular

Başbakan'dan sürpriz geceyarısı zirvesi

28 Mayıs 2015 08:37 tsi
Başbakan'dan sürpriz geceyarısı zirvesi Genel seçimlere 10 gün kala Başbakan Ahmet Davutoğlu iş dünyasıyla sürpriz bir buluşma gerçekleştirdi.

Başbakan Davutoğlu, Koç, Sabancı, Şahenk, Ülker, Özyeğin gibi iş dünyasının önde gelen isimleriyle İstanbul’da buluştu. Gece yarısı 02.00'ye kadar süren zirvede Davutoğlu, ''Muhalefetin asgari ücret vaatlerine neden sessiz kalıyorsunuz'' eleştirisinde bulundu.
 
Genel seçimlere 10 gün kala Başbakan Ahmet Davutoğlu iş dünyasıyla sürpriz bir buluşma gerçekleştirdi. Yoğun miting maratonuna devam eden Davutoğlu, Pazartesi akşamı Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar'ın İstanbul Baltalimanı'ndaki evinde iş dünyasının önde gelen isimleriyle biraraya geldi.

Fortune Türkiye'nin haberine göre, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Koç, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Yıldız HoldingYönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner, Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Mudo'nun kurucusu Mustafa Taviloğlu, Yandex Türkiye CEO'su Mehmet Ali Yalçındağ'ın da aralarında bulunduğu zirvenin ana konusu asgari ücret ve HDP oldu.
 
ZİRVEDE HDP DE KONUŞULDU
 
Başbakan Davutoğlu, muhalefet partilerinin asgari ücretin artırılması konusunda vaatlerini gündeme getirerek TÜSİAD'ı bu konuda sessiz kalmakla eleştirdi. Türkiye'nin önde gelen yatırımcıları ise Davutoğlu'na yüksek asgari ücret konusundaki eleştirilerinde haklı olduğunu ancak seçim öncesi her partiye eşit mesafede durduklarını söyledi.
 
TÜSİAD Başkan Yardımcısı Ali Koç da Başbakan'a seçim sürecinde olunduğu için seçim vaatleriyle ilgili herhangi bir yorum yapmadıkları yanıtını verdi. Gece yarısı saat 02.00'ye kadar süren toplantıda Ahmet Davutoğlu, 2023 hedeflerini, 'Yeni Türkiye'nin ekonomik stratejilerini, seçim gündemini de anlattı.
 
1.500 TL OLURSA KAÇ İŞ YERİ KAPANIR?
 
7 Haziran seçimleri öncesi muhalefet partilerinin ekonomik vaatleri tartışma konusu olurken, 'asgari ücret' gündemde ilk sıraya oturdu. Tüm muhalefet partileri halihazırda net 949 lira olan asgari ücretin hatırı sayılır oranda yükseltileceğini vaat etti. Seçim beyannamesinde asgari ücreti Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 1.500 TL'ye, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 1.400 TL'ye ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1.800 TL'ye çıkaracağını açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da seçim meydanlarında asgari ücretin 1.500 TL'ye çıkması halinde birçok işyerinin kapanacağını belirterek, tepki vermediği için TÜSİAD'ı eleştirmişti.
 
Davutoğlu, şunları kaydetmişti:

''TÜSİAD'a buradan çağrıda bulunuyorum, her fırsatta hükümeti eleştirmek için açıklama yapıyor, çıksınlar istatistiksel hesap versinler; asgari ücret 1500 lira olursa kaç iş yeri kapanır, asgari ücret 5 bin lira olursa açık iş yeri kalır mı? Bunun hesabını bir versinler. Perde gerisinden muhalefet partilerine destek vermek değil, çıksınlar açıkça destek versinler. TÜSİAD çıksın ben 'Kılıçdaroğlu'nun görüşünü destekliyorum' desin; Türkiye'de asgari ücret 1500 lira, hatta 2 bin lira, 2.500 lira olsun desin. Konuşacaklarsa açıkça konuşsunlar.''

 

Bu haber 728 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,271 µs