En Sıcak Konular

Dinlemelere Paralel önlemi

28 Mayıs 2015 08:28 tsi
Dinlemelere Paralel önlemi HSYK, istihbari amaçlı dinleme kararlarının alınması sürecinde, Paralel hâkimlerin etkisini ortadan kaldırmak için yetkiyi yeniden Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi üyelerine verdi.

HSYK 1'inci Dairesi geçen yıl mart ayında; MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın yaptığı "önleme dinlemesi" yani "istihbari amaçlı dinleme" taleplerinin Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce inceleneceğine karar vermişti. Bu nedenle de tüm istihbari dinleme kararlarını Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi "heyet halinde" veriyordu. Ancak heyet halinde karar almasında güçlükler yaşanınca bu kez, MİT Kanunu, Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu ile Jandarma Teşkilat Kanunu'nda değişiklikler yapıldı. Her üç yasaya da istihbari dinleme kararlarının, Ankara'daki yetkili ve görevli ağır ceza mahkemesi hâkimi tarafından verilebileceğine ilişkin hüküm konuldu. HSYK 1'nci Dairesi bunun üzerine 28 Nisan 2015'te, istihbari dinleme kararlarının 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin heyet halinde karar vermeyeceğine, bu kararları Ankara'da hangi ağır ceza mahkemesi nöbetçi ise onun üyelerinin verebileceğine karar verdi. Bu sefer de dinleme kararları her defasında başka ağır ceza mahkemesinden alınmak zorunda kalındı. Kendilerini gizleyen ve bu nedenle kripto olarak bilinen, Paralel Yapı'ya uzak olmayan bazı hâkimler MİT, Emniyet ve Jandarma'nın taleplerini reddeder hale geldi.

MİT HSYK'YA BAŞVURDU

Paralel Yapı'nın etkisine açık olan bu son uygulama üzerine MİT, HSYK'ya başvurarak istihbari dinleme kararı verme yetkisinin belirli bir ağır ceza mahkemesinin üyelerine verilmesini talep etti. HSYK Genel Kurulu istihbari dinleme kararı verme yetkisini, nöbetçi olan ağır ceza mahkemesi üyelerinden alıp, Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi üyelerine tanıdı. Önceki uygulamadan farklı olarak dinleme kararı, heyette değil, herhangi bir üyede olacak. Böylelikle MİT, Jandarma ve Emniyet, ağır ceza mahkemelerinin nöbet durumuna göre, farklı tarihlerde farklı ağır ceza mahkemelerinden talepte bulunmak zorunda kalmayacak.

Sabah

Bu haber 803 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,705 µs