En Sıcak Konular

Erdoğan Merkez Nur Camii'nin açılışını yaptı

15 Mayıs 2015 16:04 tsi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Nur Cami ve Külliyesi'nin açılışını yaptı.

Açılış töreninde konuşan Erdoğan, söz konusu caminin İslam'ı ölümsüzleştiren mescitlerden bir tanesi olduğunu, Osmanlı ve Selçuklu'nun mimari anlayışını Kırıkkale'de sembol hale getirdiğini söyledi.

Bu eserlerle geçmişten bugüne gelindiği gibi, geleceğe de yürüneceğini ifade eden Erdoğan, "Bunlar, bizim manevi gücümüz, bunlar bizim birliğimizin, iriliğimizin, diriliğimizin, kardeşliğimizin, hep birlikte Türkiye oluşumuzun simgeleri, sembolleri. Hamdolsun, demek ki azmettik mi her şey oluyor" dedi.

Açılışı yapılan cami ile meydanın çok daha farklı bir şekilde nurlanacağının altını çizen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada kalpler bütünleşecek. Burada ayrılık olmaz. Burada tek millet olur. Bu tek milletin içerisinde Türkü vardır, Kürdü vardır, Lazı vardır, Çerkezi vardır, Gürcüsü vardır, Romanı vardır, Boşnağı vardır. Bütün bunlarla tek millet. İki, tek bayrak. Şehidimizin kanı, bağımsızlığımızın ifadesi ve yine şehidimizin sembolü yıldızla. Çünkü 'Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır'. Biz, ne dedik? 'Tek vatan.' dedik. 780 bin kilometrekare ile tek vatan ve tek devlet. Onun için Rabiamız var bizim. Bununla geleceğe hep birlikte inşallah yürüyeceğiz. Allah, birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın."

Eserin hayata geçirilmesinde emeği geçen Diyanet İşleri Başkanlığı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay ve milletvekillerine teşekkür eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Önce hayal etmek ama hayali de hayata geçirmek takiple olur. Eğer bu takibi yapmazsanız, bu eserler meydana gelmez. Bu eserlerden çok rahatsız olanlar olduğunu biliyoruz, ama bunlar ilk insandan bugüne hep oldu ve kıyamete dek yine olacaktır. Bunu da böyle bilmemiz lazım. Onun için de ne diyoruz biz, 'Bu ezanlar, ki şehadetleri dinin temeli/Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli.' Onun için duamız temennimiz nedir? Yarabbi, camilerimizi ezansız, cemaatsiz bırakma. Böyle diyerek bu yola devam edeceğiz."

AABu haber 653 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,747 µs