En Sıcak Konular

Amerika için 'görülmemiş felaket'

15 Mayıs 2015 14:15 tsi
Amerika için 'görülmemiş felaket' ABD Tarım Bakanlığı, son bir yılda bal arısı popülasyonunda yüzde 40 azalma yaşandığını açıkladı

ABD'li yetkililer bal arısı sayısındaki azalışın endişe verici boyuta ulaştığını belirtti. Binlerce arı yetiştiricisi Nisan ayında sona eren 12 aylık dönemde kolonilerindeki arıların en az yüzde 42,1'inin yok olduğunu açıkladı. ABD Tarım Bakanlığı'nın ekonominin zarar görmeden yürüyebilmesi için kabul ettiği en yüksek ölüm oranı ise yüzde 18,7.

Tarım Bakanlığı adına açıklama yapan Jeff Pattis, 'yazın yaşanan yüksek orandaki ölümlerin fazlasıyla endişe verici olduğunu' belirtti. Pettis, 2013-2014 döneminde yaşanan ölüm oranının yüzde 34,2 olduğunu not düşerek, son iki yılda kış mevsiminde yaşanan ölümlerin de sırasıyla yüzde 27,4 ve 23,1 olduğunu belirtti.

Polen sezonunda arı yetiştiricilerin çiftçilere kiraladığı arı kolonileri, ABD'de tüketilen gıdanın dörtte birinin yetişmesini sağlıyor. Yetkililer, arıların azalması nedeniyle yaklaşık 15 milyar dolarlık zarar yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Tarım ilacı şüphesi


Obama hükümeti, geçtiğimiz yıl bal arılarını korumak için çalışma başlatmıştı. Tarım Bakanlığı ve Çevre Koruma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmada arıların yaşam alanlarının korunması amaçlanıyor.

Bal arılarının yaz aylarında ölümlerini artıran etkenin ise bitki ve tahıl ürünlerinde kullanılan böcek ilaçları olduğu düşünülüyor. 'Neonicotinoid' grubuna giren ilacın üreticisi Bayer CropScience ise Guardian'a yaptığı açıklamada iddiaları reddederek 'arılar için son derece güvenli olduğunu' savundu.

ABD'de en son verilere göre 6,100 arı yetiştiricisi ve 400 bin bal arısı kolonisi bulunuyor. ABD'deki toplam arı kolonisi ise 2,74 milyon.

Al Jazeera

Bu haber 1,069 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,462 µs