En Sıcak Konular

'6 bin Rohingyalı denize terk edilmiş durumda'

15 Mayıs 2015 13:49 tsi
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd, Güneydoğu Asya'da denizde terk edilmiş durumda hala 6 bin Rohingya ve Bangladeşli göçmen bulunduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, Güneydoğu Asya'da denizdeki teknelerde terk edilmiş durumda hala 6 bin Arakanlı (Rohingya) Müslüman ve Bangladeşli göçmen bulunduğunu belirterek, "Tayland, Endonezya ve Malezya'nın çaresiz durumdaki mültecilerin bulunduğu tekneleri denize kalmaya itmesi ve insanların kaçınılmaz şekilde hayatını kaybetmesi karşısında dehşete düşmüş durumdayım" açıklamasını yaptı.
 
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd, yaptığı yazılı açıklamada, Güneydoğu Asya'da çok sayıda göçmenin hayatını kaybetmesine neden olan insan kaçakçılığı ve göç sorunu konusunda bölge ülkelerini hızlı kararlar almaya çağırdı. Zeyd, Tayland, Endonezya ve Malezya'nın göçmenleri taşıyan tekneleri denizde tutacak bir politika izlediğini belirtti.
 
Güneydoğu Asya'da denizde Bangladeş ve Myanmar'dan teknelerle ayrılarak diğer bölge ülkelerine daha iyi bir gelecek için ulaşmaya çalışan 6 bin Arakanlı ve Bangladeşli göçmen bulunduğu bilgisini veren Zeyd, özellikle Myanmar hükümetine de çağrıda bulundu.
 
Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerinin altını çizen Zeyd, "Myanmar hükümeti, Rohingya Müslümanlarına yönelik kurumsal ayrımcılık ve eşit vatandaşlık hakkı sorununun üzerine gidene kadar tehlikeli göç devam edecek" ifadesini kullandı.
 
BM İnsan Hakları Yüksel Komiserliği'ne göre, Bengal Körfezi'nde Eylül 2014'ten Mart 2015'e kadar çoğunluğu Rohingya Müslümanı olmak üzere 920 göçmen hayatını kaybetti.
 
Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanları "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler'in "eziyet gören dini azınlık" olarak tanımladığı Rohingya Müslümanları, ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde derme çatma kamplarda yaşıyor. Bangladeş'teki mülteci kamplarında da yaklaşık 29 bin Arakanlı Müslüman bulunuyor.
 
Myanmar'da Haziran 2012'de patlak veren Müslümanlara yönelik şiddet olayları nedeniyle bu ülkede yaşayan on binlerce Arakanlı Müslüman, iş bulma hayaliyle bölge ülkelerine kaçmaya başlamış, birçoğu insan tacirlerinin tuzağına düşmüştü. 2014 yılında Tayland'ın güneyindeki ormanlık bölgede insan tacirleri tarafından zorla gizli kamplarda tutulan çok sayıda Müslüman bulunmuştu.
 
IOM'den 1 milyon dolarlık yardım
 
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ise Güneydoğu Asya'daki mültecilere yardım yapıldığını açıkladı.
 
IOM Sözcüsü Leonard Doyle, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, göçmen krizinde çaresiz durumda bulunan mülteciler için kullanılmak üzere kurumun 1 milyon dolarlık yardımda bulunduğunu duyurdu.
 
Doyle, yardımın hala Endonezya, Malezya ve Tayland açıklarında bulunan teknelerde mahsur kalan 6 bin mülteciye yardım için kullanılacağını açıkladı.
 
IOM Genel Direktörü William Lacy Swing ise konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu insanların susuzluk yüzünden kahredici bir şekilde ölmesini sadece izleyemeyiz" ifadesini kullandı.

aa


Bu haber 552 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,427 µs