En Sıcak Konular

Kamu Denetçiliği Kurumundan baz istasyonu kararı

15 Mayıs 2015 12:12 tsi
Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, bir vatandaşın evinin karşısındaki cami minaresinde bulunan baz istasyonunun kaldırılmasını tavsiye etti.

Kamu Denetçiliği Kurumundan yapılan yazılı açıklamaya göre, M.T, kuruma başvurarak, Danıştay İdari Dava Dairelerince, Maliye Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ve 2007'de yürürlüğe giren, Hazine'ye ait taşınmazlar üzerinde bulunan ve Diyanet İşleri Başkanlığınca yönetilen cami, mescit ve bunların müştemilatının baz istasyonu kurulması ve ticari faaliyetlerde kullandırılması amacıyla kiralanmasına ilişkin esasları belirleyen protokolün bazı maddelerinin, yürütmesinin durdurulduğunu belirtti.
 
Bu nedenle evinin karşısında bulunan Keçiören Müftülüğüne bağlı Şehit Mehmetçik Camii minaresindeki baz istasyonunun kaldırılmasını istedi.
 
Başvuruyu incelemeye alan Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, cami minarelerindeki baz istasyonlarının hukuka aykırı oldukları, hukuka aykırı sözleşmelere dayanarak kurulan baz istasyonlarının kaçak işletildiği tespitinde bulundu.
 
Ömeroğlu, ayrıca ibadet yerleri olan camilerin ve mescitlerin doğrudan baz istasyonu kurulmak amacıyla kiraya verilmesinde, ibadet yerlerinin özelliği ve kullanımı dikkate alındığında, kamu yararı ve hukuka uyarlık görülmediği değerlendirmesinde bulundu.
 
Cami müştemilatlarına kurdurulan baz istasyonlarının, cemaati rahatsız edici, huzur ve sükununu bozucu olduğunun, Diyanet İşleri Başkanlığına intikal eden gerek sözlü ve gerekse yazılı şikayetlerden anlaşıldığına dikkati çeken Ömeroğlu, mimari kültür açısından son derece önemli olan camilerin mimari estetiğinin de baz istasyonlarıyla bozulduğunu vurguladı.
 
Baz istasyonlarının kurulumu konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı ve müftülüklerin tasarrufunun kaldırılması ve denetiminin kısıtlanmasıyla konunun tek elden profesyonel kişilerce yönetilemediğine işaret eden Ömeroğlu, bunun sonucunda tecrübesiz cami dernekleriyle profesyonel firmaların karşı karşıya bırakılmasının suistimallere açık kapı bıraktığını kaydetti.
 
Ömeroğlu, baz istasyonunun kaldırılmasına yönelik gerekli çalışmanın bir an önce yapılarak sonuçlandırılması için Diyanet İşleri Başkanlığına ve ilgili GSM firmasına tavsiye kararı gönderdi. Tavsiye kararının ardından GSM firması, baz istasyonunun kaldırıldığını Kamu Denetçiliği Kurumuna bildirdi.

aa


Bu haber 529 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,310 µs