En Sıcak Konular

Ermeni asıllı vatandaşlar Papa'nın sözlerinden rahatsız

16 Nisan 2015 17:07 tsi
Hatay'da yaşayan Ermeni asıllı Türk vatandaşları, Papa'nın 1915 olayları hakkındaki sözlerinden rahatsızlık duydu.

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı Mahallesi'nde yaşayan Ermeni asıllı Türk vatandaşları, Papa Franciscus'un 1915 olayları hakkındaki sözlerinden rahatsızlık duydu.

Vakıflı Köyü Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu meselenin artık siyasileşmesini olumlu bulmadıklarını söyledi.

Ermeni cemaati olarak buradaki huzur ve refahın bozulmasını istemediklerini ifade eden Çapar, "Biz burada Türkler, Ermeniler, Hristiyanlar, Müslümanlar, Aleviler, Sünniler beraber kardeşçe yaşıyoruz. Acılarımızın, bu tip olayların siyasileştirilmesi ve insanlara dayatılması bize rahatsızlık veriyor" diye konuştu.

Mahalledeki Ermeni asıllı vatandaşlardan Musa Emnikyan da yıllardan beri Türkiye'de yaşadıklarını ve hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını belirtti.

Ermeniler olarak dünyada barış istediklerini dile getiren Emnikyan, "Ben, Türkiye Cumhuriyetinin bir vatandaşıyım, 76 milyon kişinin bir ferdiyim. Elin adamının derdini çekecek değilim. Biz dünyaya barış istiyoruz, insanlığa sağlık istiyoruz, başka hiçbir şey istemiyoruz. Hiç kimseden bir beklentimiz yok. Allah devletimize, bayrağımıza zeval vermesin" ifadelerini kullandı.

Suriye Ermenilerine ilk yardım eli Türkiye'den uzanmıştı

Hatay'ın Samandağ ilçesinde Musa Dağı eteklerindeki Vakıflı Mahallesinde 35 hanede yaklaşık 135 Ermeni asıllı Türk vatandaşı yaşıyor.

Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle çatışma ortasında kalan Suriye Ermenilerine ilk yardım eli, Türkiye'den uzanmış, Suriye'nin Keseb bölgesinde çatışmaların yoğunlaşması üzerine bölgede yaşayan Ermeniler de Türkiye Ermenileri Patrikliği'nin bilgisi dahilinde Vakıflı'daki soydaşlarının yanına yerleştirilmiş, tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli önlemler alınmıştı.

AABu haber 601 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,261 µs