En Sıcak Konular

''Paralel yapı'' operasyonunda gözaltı soruları

16 Nisan 2015 13:12 tsi
Operasyon kapsamında gözaltına alınan 28 polise, soruşturma konusu 5 ana eyleme ilişkin sorular yöneltildi.

İstanbul merkezli çok sayıda ilde ''paralel yapı''ya yönelik başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan aralarında eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç'ın da bulunduğu 28 polise, soruşturma konusu 5 ana eyleme ilişkin sorular yöneltildi.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "suç örgütü kurmak", "örgüt üyesi olmak", "siyasal casusluk", "resmi evrakta sahtecilik", "kişisel verileri usulsüz kaydetme", "bilgisayar verilerini silme'' suçlarından gözaltına alınan 28 polisin savcılıkça ifadelerinin alınmasına devam ediliyor. Bu arada, şüpheli polis Ali Kavlak ise halen aranıyor.
 
Gözaltındaki polislere, savcılıkça, soruşturma konusu 5 ana eyleme ilişkin soru yöneltildiği öğrenildi.
 
Şüpheli polislerin, Taksim Gezi Parkı odaklı olayların akabinde Temmuz 2013'te atanan İstanbul İstihbarat Şube Müdürü ve görevlileri hakkında, ''sözde zimmet'' suçundan dinleme ve gizli takip kararları aldıkları iddia edildi. Ayrıca bu dosyanın 17 Aralık operasyonundan 1 gün sonra kapatıldığı, savcının da aynı gün takipsizlik kararı verdiği belirtildi. Bu konuya ilişkin şüphelilere sorular yöneltildiği kaydedildi.
 
Polislere, 17-25 Aralık operasyonundan sonra İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ndeki server'ların silinmesine ilişkin iddiaların sorulduğu aktarıldı.
 
Gözaltındaki polislere, aralarında Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Bülent Keneş, Celil Sağır ve Abdülkerim Balcı'nın şikayeti üzerine "Medya Gündem" internet sitesi yöneticileri ile bazı gazeteciler hakkında "örgüt" suçu işledikleri iddiasıyla başlatılan soruşturmaya ilişkin soruların yöneltildiği belirtildi.
 
Yine şüpheli polislerden bazılarına, olay tarihinde Kartal Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olan hakimi, emekli hakim olarak gösterip "suç örgütü kurmak" suçundan neden dinlediklerine ilişkin soruların sorulduğu öğrenildi.
 
Ayrıca, şüpheli polislerden bazılarına, Organize Şube Müdürlüğü'nde görevli komiser Mesut Aydın'ın, ilişkisi kesildikten sonra daha önce takip ettiği "İtfaiye soruşturması" dosyasını dışarıya götürdüğü, bulunduğu amirliğe herhangi bir bilgi vermediği ve yine görev yerleri değiştirilen amir ile müdürünün bu konuda kimseye bilgi vermemesi yönünde Mesut Aydın'a telkinde bulunduğu iddialarının sorulduğu aktarıldı.

aa


 

Bu haber 579 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,534 µs