En Sıcak Konular

ABD'de asgari ücret protestosu

16 Nisan 2015 12:11 tsi
ABD genelinde çalışan işçiler, "15 Dolar için Mücadele" sloganıyla saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılması için sokaklara çıkarak gösteriler düzenledi.

ABD genelinde özellikle fast food restoranlarında çalışan işçiler, "15 Dolar için Mücadele" sloganıyla saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılması için sokaklara çıkarak gösteriler düzenledi.
 
ABD'nin Chicago, Denver, Washington, Pittsburgh, Los Angeles, Albany, Seattle ve New York şehirleri başta olmak üzere toplam 230 şehir ve okul kampüsünde asgari ücretle ilgili protestolar yapıldı. ABD'nin yanı sıra Sao Paolo'dan Tokyo'ya kadar onlarca şehirde de asgari ücretin artırılması için çalışanlar sokaklara çıktı.
 
ABD'deki gösterilerde fast food sektöründeki işçilere sağlık, otelcilik ve eğitim alanında çalışanlar da destek verdi. New York'taki gösteriye inşaat işçileri de katıldı. Gösterilerde işçiler, asgari saat ücretinin en az 15 dolara çıkarılmasını talep ederek, "Yaşamak için, ailelerimizi geçindirebilmek için istiyoruz" sloganlarıyla yetkililere seslendi.
 
Gösterilere destek veren sivil toplum örgütlerinden birinin yetkilisi Keeshan Harley, "New York'ta ev kiraları bin 900-2 bin dolar civarındayken saatte 8 dolar ücret alarak çalışmak neredeyse imkansız. Bu yüzden saatlik asgari ücretin en az 15 dolar olması gerek" dedi.
 
New York'ta yaşayan ünlü sinema oyuncusu Alec Baldwin de Times Meydanı'ndaki gösterilere destek verdi. Asgari ücretin artırılması için düzenlenen eylemlerde sendikalar da önemli rol oynadı.
 
McDonald's, Burger King ve Wendy's gibi firmalar ise konuyla ilgili açıklamalarında, bayilik verdikleri restoranlarda çalışan kişilerle ilgili kararların kendilerine ait olmadığını belirtti.
 
Uluslararası Franchise Derneği'ne (IFA) göre, ABD'de 825 bin "franchise" (bayilik) işletmesi bulunurken, bu işletmelerde yaklaşık 18 milyon kişi çalışıyor. Bu tür işletmelerin yıllık ekonomik faaliyeti ise 2 trilyon dolarlık bir hacme ulaşıyor.
 
ABD'de saatlik asgari ücret eyaletlere göre farklılık gösterirken, ortalama ücretin 7,25 dolar olduğu belirtiliyor. Colorado, Maine, California, Oregon ve Washington eyaletleri asgari ücreti 12 dolara çıkarmayı planlıyor.

aa


Bu haber 546 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,699 µs