iyibilgi Ankara" /> iyibilgi Ankara"/>

En Sıcak Konular

Gizli muhalefetin yeni takımı: HDP!

16 Nisan 2015 11:52 tsi
Gizli muhalefetin yeni takımı: HDP! Barajı aşması halinde ve CHP ile MHP’nin azıcık varlık göstermeleri durumunda HDP’nin vaat ettiği siyasi dönüşüm, Erdoğan ve Ak Parti karşıtlarını sevinçten uykusuz bırakıyor… iyibilgi Ankara

CHP ve MHP yıllardır bir türlü akıl edemediler, belki de akıl ettiler ama o fedakârlığı gösteremediler, dördüncü bir partinin TBMM’de barajı geçerek grup kurması durumunda iktidarın olası kayıplarını, hatta bir koalisyon ihtimalini şimdi görmeye başladılar. CHP’nin, “hedef %35” gibi kendi seçmeni tarafından bile, “ne diyorlar bunlar” yaklaşımı ile karşılanan seçim planı da aslında bu hesaba yaslanıyor.

Buna karşın, HDP’nin büyük risk alarak “baraja oynama” kararı, çok rahatlıkla isim isim de sayılabilecek dar ama güçlü bir Erdoğan ve AKP karşıtı kadroyu heyecanlandırmış bulunuyor.

HDP bir proje

Hükümet açısından bu “konsorsiyum”un Türkçesi şu; HDP, Ak Parti’nin devrilmesi için bir tür manivela olarak görülüyor ve o da, “evet, ben bunu sağlayabilirim” diyerek güç talep ediyor. Bu kirli bir ittifak. Birbirlerini de kullanarak, barajı aşmayı başarması halinde HDP’nin, iktidarı nasıl zora sokacağının hesaplarını yapıyorlar. Yani HDP bir projeye dönüşmüş oluyor.

Perde arkası hesapları tutanlar içinse CHP ve MHP’nin bu seçimlerde başarılı olma ihtimali dahi Ak Parti iktidarının düşmesini sağlamak bir yana, tek parti hükümetini engellemeye dahi gücü yetmeyebilir. Bu durumda sürekli çıkış yolu arayan arka plancılar için HDP bulunmaz nimete dönüşmüş durumda. Öyle ki, barajı aşması durumunda, “çoklu yarar” üretecek. AKP’yi azaltacak, kendi vekil sayısını artıracak, MHP ve CHP’nin sandalyelerinin üzerine konduğunda bambaşka bir sinerji ortaya çıkaracak.

Tek çare

Yıllar içinde sandıkta yenile yenile ellerinde kalan ve istismar noktaları kesilen tüm unsurlar adına HDP bir tür can simidine dönüşmüş halde. Bu yüzden, ellerindeki olanakları bu yolda kullanacakları da hissediliyor. Aslında başka şansları da yok ama sonuçta iki tarafın da bindiği dalları kesiyor olmakla yüzleşecekleri de söylenebilir. Çünkü örneğin, Ak Parti olmadan barış sürecinin yürümesi çok zor ve HDP ana oy havuzu olan Kürtlerin oylarını dahi alamıyor. Bu ikisinin olası sonuçları iyi hesaplanmalı.

www.iyibilgi.comBu haber 1,320 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,958 µs