En Sıcak Konular

Mısır Refah'ta tampon bölge oluşturuyor

30 Ekim 2014 19:05 tsi
Kuzey Sina'daki saldırılar sonrası ilan edilen 3 aylık sıkıyönetimin ardından Mısır ordusu Refah Sınır Kapısı'nda tampon bölge oluşturmak amacıyla binaları imha etmeye başladı.

Mısır'ın Kuzey Sina ilinde 24 Ekim'de güvenlik noktalarına düzenlenen 30 kişinin hayatını kaybettiği, 31 kişinin yaralandığı saldırılar sonrası ilan edilen 3 aylık sıkıyönetimin ardından ordunun atacağı adımlar tartışılıyor.

Askeri uzmanlar bu konuda farklı görüşler öne sürüyor. Bazıları tampon bölge oluşturulacağı ve yerleşim birimlerinin boşaltılarak halkın başka bölgelere sevk edileceği, bazılarıysa sınırdaki tünellerin tamamen yok edileceği görüşünü paylaşıyor. Uzmanların bir kısmı da ordunun sadece gizli operasyonlarını artıracağını ancak yeni adım atmayacağını düşünüyor.

Konuyla ilgili AA muhabirine konuşan emekli tümgeneral Talat Muslim, "Ordu, ilk olarak Gazze sınırında tampon bölge oluşturup, yerleşim birimlerini boşaltacak ve tünelleri yıkacak. Ordu, tampon bölge için Kuzey Sina'daki kabileler ile iletişime geçecektir, tampon bölge oluşturduktan sonra ordunun silahlı gruplara karşı operasyonları kolaylaşacak" diye konuştu.

Emekli tümgeneral Adil Süleyman tampon bölge oluşturulmasının ve yerleşim birimlerinin boşaltılmasının uzak ihtimal olduğunu ifade ederek, yalnızca sınırdaki tünellerin ve tünellere bitişik evlerin yıkılmasını beklediğini belirtti.

Öte yandan Süleyman, 3 aylık olağanüstü hal boyunca teröristlerin sızdığı düşünülen tünellere yoğunlaşılmasını beklediğini vurguladı.

Hükümete bağlı El-Ahram Stratejik ve Askeri Araştırmalar Birimi Başkanı Tümgeneral Muhammed Kadri Said ise silahlı gruplarla mücadelede ordunun gizli operasyonlar ve eş zamanlı baskın yöntemini benimseyeceğini düşündüğünü söyledi.

Said, olağanüstü halin orduya kolaylık sağlayacağını dile getirerek "Yeterli istihbarat bilgisine sahip olarak ve hızlıca harekete geçerek sorunun üstesinden gelinebilir" şeklinde konuştu.

Kuzey Sina'da 24 Ekim'de iki güvenlik noktasına düzenlenen saldırılarda 30 kişi hayatını kaybetmiş, 31 kişi yaralanmış, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, terör sorununu kökünden çözmek için Gazze sınırında sıkı güvenlik önlemleri alınacağını açıklamıştı. Güvenlik önlemleri kapsamında, ikinci bir uyarıya kadar Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması talimatı verilmiş, bölgede 3 aylık olağanüstü hal ilan edilmişti.

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda 2011 yılının Şubat ayından bu yana 47 terör saldırısının düzenlendiği, saldırılarda şu ana kadar 168 kişinin hayatını kaybettiği kaydediliyor.

AABu haber 347 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,186 µs