En Sıcak Konular

"Eski imalatların risk analizlerinin yapılması lazım"

30 Ekim 2014 16:14 tsi
TBMM Soma Maden Faciasını Araştırma Komisyonu Başkanı Alaboyun: "Hem Soma hem Ermenek bağlamında, Türkiye'deki tüm eski imalatların risk analizlerinin yapılması lazım"

TBMM Soma Maden Faciasını Araştırma Komisyonu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, "Hem Soma hem Ermenek bağlamında, Türkiye'deki tüm eski imalatların risk analizlerinin yapılması lazım" dedi.

Ali Rıza Alaboyun, Soma'da maden faciasının yaşandığı Eynez ocağına girmeden önce gazetecilerin Karaman'ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden kazasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Soma programının önceden belli olması nedeniyle komisyon olarak Ermenek'e gitmediklerini belirten Alaboyun, şöyle konuştu:

"Oradaki çalışmalar devam ederse pazartesiden itibaren bir ekip olarak gidebiliriz. Ama çalışmaların bir noktaya geldiği kanaatindeyim. Herhalde bugün yarın sonuçlanacak. İnşallah 18 işçimizi, sağ salim kurtarırız. Yaralı çıkanlara da geçmiş olsun. Oradaki olay eski imalatla ilgili sorun gibi gözüküyor. Henüz ortaya çıkan bir şey olmadığı için kesin konuşamayız. Hem Soma hem Ermenek bağlamında, Türkiye'deki tüm eski imalatların risk analizlerinin yapılması lazım. Komisyon olarak bunu önereceğiz."

Alaboyun, bundan sonra bu tür maden kazaları olmaması için eski imalatlar ile iş sağlığı ve güvenliğine çok dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Komisyon üyeleri, açıklamanın ardından yetkililerce bilgilendirildikten sonra, kazanın meydana geldiği "üç trafo bölgesi"nde ilk kez inceleme yapmak üzere kulikar ile Eynez ocağına girdi.

Komisyon üyeleri ile ocağa giren uzmanların, kaza bölgesiyle ilgili çekeceği fotoğraf ve görüntü ile toplayacağı teknik bilgilerin, komisyonca oluşturulacak raporda değerlendirileceği kaydedildi.

AABu haber 361 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,785 µs