En Sıcak Konular

Cameron'dan Katar'a: Bize yatırım yapın

30 Ekim 2014 15:45 tsi
Katar Emiri Şeyh Tamim, İngiltere Başbakanı Cameron'la görüştü. Cameron, Katar Emiri'nden İngiltere'ye yatırım yapmasını istedi

İngiltere ile Katar, iki ülkede endişeye neden olan konularda bilgi paylaşmak için daha fazla işbirliği yapılması gerektiği konusunda mutabık kaldı. İngiltere Başbakanı David Cameron, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani'den İngiltere'ye yatırım yapması için özel ricada bulundu.

İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunan Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani, İngiltere Başbakanı David Cameron'la bir araya geldi. Görüşmede, ekonomiden güvenlik işbirliğine kadar birçok konuda işbirliğini derinleştirme yolları ele alındı.

Görüşmeye ilişkin İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Emir'in ziyaretinde iki ülke Dışişleri Bakanları'nın imzaladığı "Sharaka" anlaşmasının, İngiltere ile Katar arasında kültür, savunma, eğitim, ticaret ve enerji alanlarındaki ilişkileri güçlendirmek için çalışılacağının göstergesi olduğu kaydedildi.

İngiltere Başbakanı Cameron'ın, Katar'ın ülkesine son olarak yaptığı 20 milyar sterlinin üzerindeki yatırımdan duyduğu memnuniyeti ifade ettiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Cameron, Emir'i özellikle hükümetin kuzeyde yapılması planlanan santral ve yüksek hızlı tren gibi konulardaki fırsatları değerlendirmesi konusunda teşvik etti. İngiltere'nin Katar'daki hastaneler ve üniversitelerin yapımı gibi iş fırsatları da görüşüldü."

Katar'ın ev sahipliği yapacağı 2022 Dünya Kupasının da ele alındığı görüşmede, Başbakan Cameron'ın bu organizasyon için tesislerin yapımı konusunda yardımcı olabileceklerini ilettiği ifade edildi.

Katar'da alıkoyulduğu iddia edilen 12 yaşındaki Adam Jones'un durumunun da gündeme geldiği görüşmede,Katar Emiri'nin konunun takipçisi olacağını söylediği belirtildi.

İngiltere Başbakanlığı açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası ilişkiler konusunda, her iki ülkenin IŞİD ile mücadele koalisyonunda oynadığı rol görüşüldü. Cameron, Katar'da son olarak teröre maddi desteği önlemeyi amaçlayan yasanın çıkarılmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bu yasanın uygulanmasını dört gözle beklediğini aktardı. Her iki ülke de endişeye neden olan konularda bilgi paylaşmak için daha fazla şey yapılması gerektiği konusunda anlaştılar."Bu haber 347 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,520 µs