En Sıcak Konular

Aydınlardan, çözüm sürecine destek kampanyası

30 Ekim 2014 15:16 tsi
Kampanya çağrıcılarından Alğan: - "Dikkati barışa, önümüzdeki en önemli çözüm süreci projesine yeniden odaklamak için mutlaka destek olmak gerektiğini düşündük. Çünkü tarafların eli zayıflıyor dışarıdan, toplumdan destek gelmediği sürece"

Çözüm sürecine destek kampanyası başlatan aydınlardan Cengiz Alğan, dikkati barışa yeniden odaklamak için mutlaka çözüm sürecine destek olmak gerektiğini düşündüklerini, toplumdan destek gelmediği sürece tarafların elinin zayıfladığını söyledi.

AA muhabirine kampanyaya ilişkin bilgi veren Alğan, çözüm sürecinde bir yalpalama oluşmaya başladığını ve sürece uzun zamandır hükümet ve Kürt siyasetinden çok küçük bir azınlık dışında destek görünmediğini kaydetti.

Alğan, anketlerde toplumun desteğinin izlendiğini ancak çeşitli sivil toplum kuruluşlarından, sendikalardan, partilerden destek görünmediğini belirterek, "Bu alanda büyük bir boşluk olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden imza verenlerle konuştuk ve sivil toplumun böyle bir destek sürecine başlamasına karar verdik" dedi.

Toplumun dikkatinin zaman zaman çeşitli olaylarla dağıtıldığını dile getiren Alğan, şöyle konuştu:

"Gezi, 17 Aralık gibi krizlerle veya bugünlerde Diyarbakır, Bingöl, Hakkari olayları gibi... Maalesef barıştan dikkat dağılıyor. Biz de bu dikkati barışa, önümüzdeki en önemli çözüm süreci projesine yeniden odaklamak için mutlaka destek olmak gerektiğini düşündük. Çünkü tarafların eli zayıflıyor dışarıdan, toplumdan destek gelmediği sürece. Anketlerde biraz düşüş de gözlemleniyor. Maalesef bu da tehlikeli. Böyle bir motivasyonla harekete geçtik."

Alğan, kampanya kapsamında kasım sonundan başlayarak yaza kadar sürecek etkinlikler dizisi planlandığını bildirdi.

- "Çözüm süreci, Türkiye tarihinin en önemli barış ve demokrasi hamlelerinden"

Gazeteci-yazar Oral Çalışlar da kampanyanın katılımcılarla kararlaştırıldığını vurgulayarak, çözüm sürecinin aktörlerini etkilemek, toplumda bu konuda yeniden bir duyarlılık, farkındalık yaratmak gibi çeşitli etkinlikler planlandığını söyledi.

Çözüm sürecinin, Türkiye tarihinin en önemli barış ve demokrasi hamlelerinden biri olduğunu aktaran Çalışlar, şöyle devam etti:

"Çözüm süreci, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda ve daha sonrasında devletin inkar ve imhaya yönelik siyasetlerinden vazgeçmesi, Kürt kimliğini tanımak ve Kürtlerle birlikte yeni bir demokrasi inşa etmek açısından önemli bir imkan. Son dönemde çözüm sürecini baltalamak isteyen değişik provokasyonlar yapılıyor. Bunun uluslararası ve ulusal alanda destekçileri var. Türkiye'deki demokratikleşme sürecini baltalamak isteyenlerin bu eylemin arkasında olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle başlatılan çözüm sürecinin devamı ve Türkiye'nin demokratikleşmesi sürecinin ilerlemesi için böyle bir kampanyayı başlatıyoruz."

- "Çözüm süreci hiç bu kadar risk altında olmamıştı"

Gazeteci-yazar Fadime Özkan ise "bütün farklılıklarıyla birlikte Türkiye toplumu ve devletinin barışa hiç bu kadar yakın olmadığını" ifade ederek, "Ama Kobani bahaneli protestolar ve bölgede peş peşe gerçekleştirilen cinayetler, sabotajlar nedeniyle de çözüm süreci hiç bu kadar risk altında olmamıştı" dedi.

PKK-HDP çizgisindeki Kürt siyasi hareketinin sürecin bir tarafı olarak sözünde durmaması, sorumsuzca davranmasının çözüm karşıtı odakları güçlendirdiğini söyleyen Özkan, "6-7 Ekim olaylarında 40'tan fazla insanın hayatını kaybettiği bilindiği halde 1 Kasım'da tabanını yeniden sokağa çağırması ve bir şiddetsizlik uyarısı da yapmaması sorumsuzluk safhasını aşmakta, kasıt içermekte. Türkiye'yi yeniden çözüm sürecinin öncesine hatta 90'lara döndürme girişimlerine karşı tüm sivil toplum örgütleri, siyasiler, medya, akademi ve ekonomi dünyası herkes çok dikkatli olmalı" ifadelerini kullandı.

- "Türkiye'nin iç meselesi olmaktan çıktı"

Gülay Göktürk de çözüm sürecinin önemli bir mesele olduğunu ve büyük bir tehditle karşı karşıya kaldığını belirterek, sürecin ilerletilmesi olarak gördüğü için kampanyayı desteklediğini ifade etti.

Bunun, Türkiye'nin iç meselesi olmaktan çıktığını, Ortadoğu'nun ve Ortadoğu üzerinde planlar yapan başka devletlerin meselesi haline geldiğini söyleyen Göktürk, "Son derece girift bir problemle karşı karşıyayız. Çözüm sürecinin çökertilmesi, Türkiye etrafında oluşturulan kuşatmadan dolayı milliyetçisinden demokratına, muhafazakarına kadar herkesin ön yargılarını bir kenara itip, aklıselimle davranıp, 'Bu süreci nasıl ilerletebiliriz?' diye düşünmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

AABu haber 292 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,223 µs