En Sıcak Konular

İsveç'in Filistin'i tanıması

30 Ekim 2014 15:04 tsi
AB yetkilisi: "Tanıma kararı üye ülkelerin yetkisinde"

 İsveç'in Filistin devletini resmen tanımasını değerlendiren AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Maja Kocijancic, tanıma kararının üye ülkelerin yetkisinde olduğunu belirtti.

Ashton'ın sözcüsü Kocijancic, AB'nin hedefinin bağımsız, demokratik ve kendi ayakları üzerinde durabilecek Filistin devletinin barış ve güven içinde İsrail ve diğer komşularıyla yan yana yaşaması olduğunu söyledi. Kocijancic, "Bunun gerçekleştirilebilmesi için doğrudan müzakerelerin bir an önce kaldığı yerden devam etmesi önemlidir" dedi.

AB'nin geçmişte "uygun olduğunda Filistin devletini tanıma" taahhüdünde bulunduğunu hatırlatan Kocijancic, bu yönde adım atma kararının "üye ülkelerin yetkisinde olduğunu" ifade etti.

Maja Kocijancic, ayrıca Kudüs'teki son gelişmelerden endişe duyduklarını ve tüm şiddet eylemlerini kınadıklarını belirtti ve taraflara tansiyonun düşmesi için ellerinden geleni yapmaları çağrısında bulundu.

Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanıma kararını bugün resmen açıklayan İsveç, Filistin'i AB üyesi olarak tanıyan ilk ülke oldu. Filistin yönetimine göre, kendilerini tanıyan 134 ülke arasında AB üyeliklerinden önce bu yönde adım atan Polonya, Romanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve Malta da bulunuyor.

Bu arada, Avrupa Parlamentosu'nun ikinci büyük siyasi grubu olan Sosyalistler, İsveç'in Filistin'i tanıma kararına destek vererek diğer üye ülkelerden aynı adımı talep etti.

Sosyalist Grup Başkanı Gianni Pittella, yaptığı yazılı açıklamada, "İsveç hükümeti iki devletli çözüm yolunda mühim ve cesaretli bir adım attı" değerlendirmesinde bulundu.

AABu haber 325 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,748 µs