En Sıcak Konular

İhbarlar 10 milyon liralık kaçağı önledi

30 Ekim 2014 12:41 tsi
Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce kurulan Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı'na yıl içinde 30 bin 592 çağrı geldiği, ihbarlar sayesinde 10 milyon 810 bin liralık kaçak eşya ve uyuşturucu ele geçirildiği bildirildi.

AA muhabirinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığından edindiği bilgiye göre, kaçakçılıkla mücadelede etkinliği artırmak için Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce kurulan Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı'na yıl içinde 30 bin 592 çağrı geldi. Bu çağrıların bin 409 ihbar nitelikli olurken, 111'i olumlu sonuçlandı.
 
Vatandaşlara 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren Alo 136'ya yapılan çağrılar çerçevesinde gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 10 milyon 810 bin lira değerinde kaçak eşya ve uyuşturucu ele geçirildi.
 
İhbar nitelikli çağrılara il bazında bakıldığında, yıl başından bugüne kadar yapılan 331 çağrı ile İstanbul'un başı çektiği görülürken, bunu 201 ihbar nitelikli çağrı ile Doğu Karadeniz ve 126 ihbar ile Orta Anadolu takip etti.
 
Gelen ihbarlar doğrultusunda İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında 4 milyon 792 bin liralık, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında 1 milyon 881 bin liralık, Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında da 1 milyon 691 bin liralık ticari ve uyuşturucu madde ele geçirildi.
 
Sistem nasıl işliyor?
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığının merkez binasında bulunan Alo 136 bölümüne gelen çağrılar, buradan 16 gümrük ve ticaret bölge müdürlüğüne bağlı gümrük muhafaza kaçakçılık ve istihbarat müdürlüklerine otomatik olarak yönlendiriliyor. Gümrük muhafaza görevlileri, gelen ihbarları titizlikle değerlendirerek, gerekli müdahaleleri zamanında ve eksiksiz olarak yürütüyor.
 
Alo 136'ya yapılan ihbarlarla ilgili bildirimde bulunan kişilerin kimlik bilgileri, kendi rızaları olmadığı ve yapılan ihbarın kendileri aleyhine suç oluşturmadığı sürece kesinlikle gizli tutuluyor.
 
Kaçakçılığı, faillerini, kaçak eşyanın bulunduğu, saklandığı veya satıldığı yerleri yetkili birimlere haber veren, kaçak eşyanın ortaya çıkmasına yardım eden kişilere de yakalanan kaçak eşyalara ilişkin mahkeme sonucuna göre ikramiye ödeniyor.

 

Bu haber 279 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,273 µs