En Sıcak Konular

Petrol fiyatlarındaki ani yükseliş geçici olabilir

30 Ekim 2014 11:29 tsi
Geçen haftalarda 4 yılın en düşük seviyelerini gören ham petrol fiyatları, Çin ve Asya'daki kısa dönemli tepki alımlarıyla tekrar yükselen fiyatlardaki ani yükselişin geçici olabileceğini söyledi.

Petrol arzındaki artışa rağmen talepteki düşüş, Asya piyasalarındaki büyümenin yavaşlaması ve Amerikan dolarındaki yükseliş nedeniyle geçen haftalarda 4 yılın en düşük seviyesi olan 82 dolara düşen ham petrol fiyatları salı gününden itibaren artışa geçti.
 
Pazartesi varil başına 84,58 dolara kadar inen brent ham petrolün fiyatı, çarşamba günü 87,90 dolar seviyesine kadar çıktı ve bugün 87 dolar seviyesinde seyretti. Uzmanlar, artışın sebebini Çin ve Asya'daki rafinerilerin stok alımları yaparak talebi artırmaları olarak değerlendirdi.
 
Londra merkezli uluslararası enerji danışmanlık grubu FGE'nin petrol uzmanı Cüneyt Kazokoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Amerikan dolarındaki düşüşe petrol fiyatlarının yanıt verdiğini, durumun günlük tepkilerden kaynaklandığını belirtti.
 
Kazokoğlu, şunları kaydetti:
 
"Çin, düşük petrol fiyatlarından yararlanmak isteyerek petrol ithalatını artırdı. Rafinerilerin petrol işlemesi rekor seviyede. Ek olarak ülkenin ham petrol stoklarını artırma yoluna gitmesi ile petrol alımları eylülde rekor seviyelere ulaştı. Fakat bu, aslında geçici bir durum. Esasen, küresel talep ve arza bakacak olursanız, petrol fiyatlarında aşağı yönlü risk, fiyatların yükselme ihtimalinden daha büyük. Yani kısa dönemde, ham petrolün fiyatının 80 dolardan aşağıya düşmesi, 90 doların üstüne çıkmasından daha yüksek bir ihtimal."
 
Londra merkezli Energy Aspects adlı enerji piyasaları danışmanlık kurumu petrol analisti Virendra Chauhan, petrol fiyatlarındaki ani artışın Asya'daki talebin yükselmesinden kaynaklandığını dile getirdi.
 
Düşük fiyatlar nedeniyle rafinerilerin petrol alımlarını artırdığını vurgulayan Chauhan, nihai kullanıcıların talebi artırmaması durumunda aynı döngüye geri dönüleceği ve fiyatların tekrar düşeceği uyarısında bulundu.
 
Brent tipi ham petrol fiyatı piyasalarda varil başına 86,88 dolardan işlem görüyor.

aa
 

Bu haber 272 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,272 µs