iyibilgi Ankara" /> iyibilgi Ankara"/>

En Sıcak Konular

Zahmet etmeseydiniz?

30 Ekim 2014 11:13 tsi
Zahmet etmeseydiniz? Amerika garip garip açıklamalar yapıyor. Bu saatten sonra Ankara kimseye ‘Diplomasi dili’ dersi öğretemez. Çok çok şunu söyler: ‘Aynı fikirdeyiz, gölge etme başka ihsan istemez!..’ iyibilgi Ankara

Kasım başında yaşanacak ABD ara seçimleri o kadar kritik bir hale geldi ki, Obama yönetimini “ezecek” bir sonuç çıkması halinde, 8 yıllık ve büyük umutlar bağlanmış Beyaz Saray yönetimi tarihi bir başarı sergileyemeden tarihe gönderilebilir.

Bu yüzden Ortadoğu’ya yönelik politikalarının tamamı eleştiriye açık Washington yönetimi, başını hiç belaya sokmadan Ortadoğu’dan çıkarabileceği bir başarı kremasını sandığa dökmek istiyor.

Tabii bu sırada da olan bölgedeki “müttefiklerine” oluyor. İşte ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki Washington’da düzenlediği basın toplantısında söyledikleri; “ABD, Türkiye’nin Suriye’ye asker yollamasını isteyip istemediği sorusuna açık ve kesin bir yanıt vermekten kaçındı. Psaki, “Daha çok nasıl bir rol oynamaya hazır olduklarına, nasıl bir rol oynamak istediklerine ilişkin görüşmeler. Kararlarını vermeleri ve ne rol oynayabilecekleri konusunda onları kendi hallerine bırakıyoruz” diye konuştu.

Deliyiz ya biz…

“Kendi hallerine bırakma” cümlesine fazla takılmamak gerekiyor. Türkiye’deki anlamı belli ama Psaki’nin asıl kastettiği o değil. Dikkat isteyen nokta; Haftalardın Türkiye’nin başının etini yiyip, ensesinde boza pişirip, onlarca telefon ve yüz görüşme yapıp, bunları en alttan en tepeye herkesle görüştükten sonra, sanki “biz bir kere söyledik, kendi hallerine bıraktık, bakalım ne yapacaklar” havasını savurmaları.

Tek bir cümle ile balonlarını söndürmek mümkün; Bütün bu temas, görüş alış-verişleri bir kenara, Kasım ayında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye’ye gelecek. Hani şu, özel görüşmeleri basına sızdırıp sızdırıp sonra “özür dileyen” Biden.

Madem kendi halimize bıraktınız, “gelmesin”! Niye geliyor? Geliş sebepleri madde madde yazıp basın toplantısında açıklandığında görülecek ki, değil Türkiye’yi kendi haline bırakmak, eteğine yapışıp adım atmasını bile engelliyor Amerika.

www.iyibilgi.comBu haber 1,202 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,164 µs