En Sıcak Konular

30 Ekim 2014 10:57 tsi
Steve Jobs çocuklarını iPad'den neden "korudu"?

New York Times gazetesi muhabiri Nick Bilton zamanında Steve Jobs'a "çocuklarınız ipadi seviyor olmalı?" diye bir soru sorar. Jobs beklenmedik bir cevap verir.

"Henüz kullanmadılar. Çocuklarımızın evde kullandığı teknolojiyi kısıtlıyoruz."

iPod,iPhone ve iPad ile binlerce dolarlık akıllı iletişim cihazlarını her kesimden insanın cebine sokmayı başaran, bilgi çağının "ilahı" Jobs'un kendi çocuklarının maruz kaldığı "teknolojiyi kısıtlaması" ilk başta şaşırtıcı gelebilir. Ne de olsa dünyayı akıllı devrimle tanıştıran kişi... Ancak teknoloji sektöründe çalışan diğer mühendis ve yöneticilerin çocuk yetiştirme tercihlerine baktığınızda aslında Jobs'un istisna olmadığını görüyorsunuz. Silikon vadisinde çalışan bir çok isim, çocuklarını teknolojiden "koruyor". Öyle ki, çocuklarını elle çalışmaya alışsınlar diye bilgisayar olmayan okullara gönderiyorlar.

Teknolojiyi yaşam tarzı olarak sunan ve dünyada bir çok dilde yayınlanan Wired  dergisinin editörü Chris Anderson, teknoloji sektöründe çalışanların çocuklarını neden teknolojiden korumak istediğini şöyle açıklıyor:

"Karım ve çocuklarım beni teknoloji konusunda aşırı hassas olmakla, faşist olmakla suçlar. Hiçbir arkadaşlarında böylesine kurallar olmadığını söylerler.  Bunun sebebi teknolojinin yarattığı tehlikeleri ilk elden görmüş olmamdır. Ben kendim yaşadım, aynı şeyin çocuklarımın başına gelmesini istemiyorum."

Anderson'un bahsettiği tehlikelerin ne olduğu iyibilgi tarafından yıllardır anlatılıyor. O aletlerin yaydığı ve sizin de sürkeli maruz kaldığınız radyasyon tek başına yeter, uzak durmanız için. Ancak bazen zararlarını anlatmak yetmiyor. Kullandığınız cihazları hayatınıza sokan kişilerin onlara karşı yaklaşımını da bilmeniz gerekiyor. Steve Jobs kendi çocuklarına iPad vermiyorsa, neden diye sormanız gerekiyor.

www.iyibilgi.com  özelBu haber 5,704 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,946 µs