En Sıcak Konular

Küresel piyasalar Fed sonrası yön arayışında

30 Ekim 2014 09:35 tsi
Küresel piyasaların, ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarının beklentiler doğrultusunda olmasının ardından yön arayışında olduğunu belirtildi.

Küresel piyasaların, ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarının beklentiler doğrultusunda olmasının ardından yön arayışında olduğunu belirten analistler, bundan sonraki süreçte makroekonomik verilerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini vurguluyor.
 
ABD'de Fed dün akşam beklentiler doğrultusunda tahvil alım programını sonlandırdı ve faizlerde değişiklik yapmadı. Kararın ardından sonuç metninde faizlerin artırım süreci ve parasal genişlemeden çıkış stratejisiyle ilgili ipuçları arayan piyasalar, önceki söylemlerin dışında yeni bir açıklama olmaması nedeniyle dalgalı bir seyir izledi.
 
ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri dün yüzde 2,2950'den başladığı günü yüzde 2,33'den tamamlarken, hisse senedi piyasalarında ise sınırlı düşüşler görüldü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,18, S&P 500 endeksi yüzde 0,14, Nasdaq endeksi yüzde 0,33 değer kaybetti.
 
Analistler, bugün açıklanacak ABD 3. çeyrek GSYH verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, istihdam piyasasındaki gelişmelerin de Fed'in kararları üzerinde etkili olması nedeniyle takip edilmeye devam edileceğini kaydetti.
 
Avrupa tarafında dün hisse senedi piyasalarında karışık bir seyir izlenirken, avro/dolar paritesi 1,2770'den 1,2620 seviyesine geriledi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,16, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,81 yükseliş kaydederken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,05 değer kaybetti. Analistler, bugün Almanya TÜFE verisi başta olmak üzere makroekonomik verilerin takip edileceğini ifade ediyor.
 
Bugün Japonya'da güne yükselişle başlayan Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,67 artışla 15.658 puandan tamamlarken, Çin'de Şanghay endeksi yüzde 0,48 yükseliş kaydetti.
 
Yurt içinde 1,5 günlük Cumhuriyet Bayramı tatili sonrası bugün işleme başlanan bankalararası piyasada, dün uluslararası piyasada 2,20 seviyesinin altını gören dolar/TL'nin 2,22 seviyesinden alıcı bulduğu görülüyor. Fed kararı öncesinde ABD'de beklentilerin altında gelen verilerle uluslararası piyasada hızlı düşen dolar/TL, en düşük 2,1902'yi gördükten sonra Fed kararları ile kayıplarının bir kısmını telafi etti. Analistler, bugün yurt dışında başta ABD GSYH verisi olmak üzere açıklanacak makroekonomik verilerin yön üzerinde belirleyici olacağını belirterek, BIST 100 endeksinin 78.800 seviyesinin destek 80.500 seviyesinin ise direnç konumunda olduğunu kaydediyor.
 
Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
 
10.00 Türkiye, ekim ayı tüketici güven endeksi
 
10.55 Almanya, ekim ayı işsizlik oranı
 
12.00 Avro Bölgesi, ekim ayı tüketici güven endeksi
 
14.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
 
14.30 ABD, 3 çeyrek GSYH
 
15.00 Almanya, ekim ayı TÜFE

aa


Bu haber 267 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,846 µs