En Sıcak Konular

İsrail'e ''yerleşim planlarını dondurun'' çağrısı

30 Ekim 2014 09:09 tsi
İsrail'e ''yerleşim planlarını dondurun'' çağrısı BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'den yeni yerleşim birimi inşa planlarını dondurmasını istedi.

BM Güvenlik Konseyi, Filistin'in Ürdün aracılığıyla yaptığı talep üzerine toplanarak İsrail'in Doğu Kudüs'te ilan ettiği yeni illegal yerleşim birimi planlarını ele aldı.
 
Toplantıda Genel Sekreter Ban Ki-mun'u temsilen konuşan BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, Ban'ın İsrail'in bin yeni yerleşim yeri kurma planları nedeniyle alarma geçtiğini belirterek "Genel Sekreter Ban, İsrail'den uluslararası hukuk altındaki taahhütlerini yerine getirerek yeni yerleşim yeri planlarını dondurmasını istiyor" dedi.
 
İsrail'in eylül ayında da 2 binden fazla yerleşim birimi kurma kararı aldığını hatırlatan Feltman, "Eğer bu planlar uygulamaya geçirilirse, İsrail'in Filistin ile kalıcı barışa ulaşma taahhüdü konusundaki ciddi şüpheler bir kez daha artacaktır. Yeni yerleşim yerleri Filistin Devleti'nin yaşayabilirliğine de tehdit oluşturmaktadır" diye konuştu.
 
İşgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim yeri kurmanın uluslararası hukukun ihlali olduğunu vurgulayan Feltman, kutsal mekanlara girişin kısıtlanmasının da provokasyonlara neden olabileceği uyarısı yaptı.
 
İsrail provokasyon peşinde
 
Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur da yaptığı konuşmada İsrail'in uluslararası hukuka uymadığını belirterek, Kudüs'ü işgal eden İsrail'in kutsal mekanlara Filistinlilerin girişini engellediğini söyledi.
 
Kübbetü-s Sahra ve Mescid-i Aksa'daki İsrail provokasyonlarının kışkırtıcı nitelikte olduğunu ve şiddet döngüsünü tahrik ettiğini dile getiren Mansur, BMGK'nın önceki kararlarına atıf yaparak Konsey'den kendi kararlarına sahip çıkmasını istedi.
 
Mansur, Konsey üyeleri ve uluslararası toplumdan, Filistin'in hazırladığı ve iki devletli çözümün temel parametrelerini içeren karar taslağına destek istedi.
 
İsrail elçisi İncil'i göstererek "işgalci değil ev sahibiyiz" dedi
 
İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor ise konuşmasında illegal yerleşim faaliyetlerine değinmedi ve  BM Güvenlik Konseyi'nin gerçek sorunlarla uğraşmayarakİsrail karşısında tutum aldığını söyledi.
 
Ortadoğu'daki çatışmaları ve hak ihlallerini örnek gösteren Prosor, "BMGK bütün bunları bırakmış İsrail'le uğraşıyor. BMGK'nın dikkatini gerçek bir tehdit olan radikal İslam sorununa çevirelim" dedi.
 
Filistin topraklarında işgalci olmadıklarını savunan Prosor, Konsey'de İncil'i göstererek Kudüs'ün binlerce yıldır Yahudilere ait olduğunun İncil'den de görülebileceğini savundu.
 
Prosor, Kudüs'ün Yahudilerin ebedi başkenti olduğunu öne sürerek, "Ben Yahudi devletinin temsilcisi olarak buradayım. Hani Babil'in temsilcisi nerede? Hani Sezar'ın Romasının temsilcisi nerede?" diye sordu.
 
ABD de tepki gösterdi
 
ABD'nin BM Daimi Temsilci Vekili David Pressman de İsrail'in yerleşim planlarının kaygı verici ve gayrı meşru olduğunu belirterek, "Bu yerleşim planları ve Doğu Kudüs'te yerleşim yerlerinin genişletilmesi sadece bölgede zaten yüksek olan tansiyonu daha da yükseltir ve barış çabalarına zarar verir" dedi.
 
İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark L. Grant da, İsrail'in yeni yerleşim yeri kurma planlarını kınadıklarını hatırlattı.

aa


Bu haber 452 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,860 µs