En Sıcak Konular

Pozisyonumuzda değişiklik yok

28 Ekim 2014 23:56 tsi
Pozisyonumuzda değişiklik yok ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Suriye topraklarında uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ilişkin ABD’nin pozisyonunda herhangi bir değişikliğin olmadığını söyledi.

Psaki’ye, günlük basın brifinginde, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun BBC’ye verdiği mülakatta, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ilişkin yorumları hatırlatılarak, ABD’nin bu konudaki pozisyonu soruldu. Psaki, "Açıkçası son birkaç haftadır olduğu gibi Türk yetkililerle istekleri, ne görmek istedikleri üzerine görüşmeye devam ediyoruz. Önceden de var olan aynı endişelere sahibiz, bu nedenle bu konudaki (uçuşa yasak bölge) pozisyonumuz değişmedi" diye konuştu.

Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerle, terör örgütü IŞİD’le mücadelede uluslararası koalisyona sağlayacakları katkılara dönük görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Psaki, bir soru üzerine Ankara’nın koalisyona son haftalardaki katkısı ve rolünün arttığını söyledi.

Psaki, "Türkiye, sadece askeri açıdan değil, örgütün finansal kaynaklarının kurutulması, yabancı savaşçılara karşı önlem alınması, (IŞİD'in) İslam karşıtı propagandasına karşı çıkmanın da bulunduğu diğer birçok noktalarda da koalisyondaki sorumluluklarını artırıyor. Türkiye ile tüm bu alanlarda çalışıyoruz. Onlarla ileriye dönük rolleri üzerine görüşmeye devam edeceğiz" dedi.

Psaki, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Kobani’ye kara yoluyla gönderdiği yaklaşık 160 kişilik Peşmerge gücünün kentte nasıl bir fark oluşturabileceğine yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:

"Bildiğiniz gibi bu sadece IŞİD’i zayıflatma, yok etme ve onları Kobani’den püskürtme çabalarının tek öğesi değil. Son birkaç haftadır artırdığımız çok sayıda hava saldırısı var. Türkiye sınırı boyunca mültecileri kabul etmeye devam etti. Bu, (Peşmerge güçleri) sadece bir öge. Bunun kesinlikle etkili olacağını inanıyoruz ve sahada çalışacak bir partnere sahip olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz."

AABu haber 385 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,768 µs