En Sıcak Konular

Sözde seçim Donbas'taki ateşkesi tehlikeye sokar

28 Ekim 2014 17:27 tsi
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko,"Doğudaki ayrılıkçıların 2 Kasım'da yapılacakları sözde seçimler, Donbas'taki ateşkesi tehlikeye sokar" dedi.

Devlet Başkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Eşbaşkanı James Inhofe ile görüştüğü bildirildi.

Görüşme sırasında Poroşenko, doğudaki ayrılıkçıların kurduğu “Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerindeki 2 Kasım'da yapılacak sözde seçimlerin, taraflar arasında Minsk'te sağlanan tüm ateşkes sürecini tehlikeye atacağını belirterek, bunun Minsk protokolü ile bağdaşmadığını, ayrıca onun ruhuna aykırı olduğunu ifade etti.

Poroşenko, doğudaki bazı ilçelerde yapılacak seçimlerin sadece Ukrayna yasaları çerçevesinde yapılabileceğini dile getirdi. Poroşenko, ABD'li senatör Inhofe'a ülkesine gösterdiği destekten dolayı teşekkür etti. Görüşme sırasında taraflar, pazar günü ülkede düzenlenen erken genel seçimlerle ilgili fikir alış verişinde bulunurken,Poroşenko, yeni parlamentonun çoğunluğunun Avrupa yanlısı milletvekillerinden oluşacağına ve ülkede reformların yapılması için gereken yasaları kabul edeceğine inandığını dile getirdi.

Öte yandan, Poroşenko, sosyal paylaşım ağı üzerinden yaptığı açıklamada, ayrılıkçıların elinde rehine olarak tutulan 11 kişinin kurtarıldığını kaydederken, aralarında 7 asker, 3 gönüllü ve bir insan hakları savunucusunun bulunduğunu belirtti.

Ukrayna parlamentosu, son olarak, doğudaki ayrılıkçıların 7 Aralık'ta, Ukrayna yasaları çerçevesinde yerel seçimler yapmasını öngören "Özel Statüsü" Yasasını onaylamıştı. Doğudaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Ukrayna'da pazar günü düzenlenen erken genel seçimlerin kendilerini bağlamadığını kaydederken, 2 Kasım'da tek taraflı olarak ilan ettikleri Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinde parlamento ve başkanlık seçimleri düzenlemeyi planlıyor.

AABu haber 288 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,474 µs