En Sıcak Konular

Peşmergenin ağır silahları yola çıktı

28 Ekim 2014 16:55 tsi
Peşmergenin ağır silahları yola çıktı IKBY Peşmerge Bakanlığı yetkilileri, Suriye'nin Kobani ilçesine gidecek Peşmerge güçlerinin, ağır silahlarını taşıyan konvoyun Erbil'den Duhok'a hareket ettiğini bildirdi.

Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir, "Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) ilçesine doğru yola çıkan peşmergeler özel eğitilmiş askerlerden seçildi" dedi.

Kadir, yaptığı açıklamada, peşmerge güçlerinin, Türkiye ve Kobani’deki Demokratik Birlik Partisi (PYD) yetkilileri ile ABD’nin bilgisi dahilinde uyum içinde hareket edeceğini ifade etti. Kadir, yola çıkan güçlerin içinde acil yardım sağlık ekiplerinin de bulunduğunu kaydetti.

Bu arada peşmerge kaynaklarından alınan bilgilere göre, silahların taşındığı konvoyda doçkalar, katyuşa füzeleri, havan topları, anti tanklar, patlayıcı maddeler ve çok sayıda mühimmat yer alıyor.

Peşmergenin ağır silahları yola çıktı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) ilçesine göndereceği Peşmerge güçleri konvoyunun Erbil'den hareket ettiği bildirildi.

Peşmerge Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Peşmerge birlikleri iki grup halinde Türkiye'ye geçecek. Bu çerçevede Peşmerge güçlerinin "ağır silahlarını taşıyan" konvoy Erbil’den Duhok'a hareket etti. Konvoydaki her araçta 2 Peşmerge yer alırken, silahlar kapalı kasalarda taşınıyor.

Öte yandan diğer Peşmerge grubunun gece saatlerinde özel uçakla Erbil Uluslararası Havalimanı’ndan Türkiye’ye geçmesi bekleniyor.

Şanlıurfa GAP Havaalanı'nda hareketlilik

Halep'e bağlı Kobani'ye (Ayn el Arap) gidecek Peşmerge konvoyunun Erbil'den hareket ettiğinin bildirilmesi üzerine Şanlıurfa GAP Havaalanı'nda hareketlilik yaşandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında çatışmaların yaşandığı Kobani'ye göndereceği Peşmerge güçlerinin Erbil'den yola çıktığını öğrenen çok sayıda gazeteci, havaalanına geldi.

Güvenlik güçleri tarafından içeri alınmayan basın mensupları, havaalanının kapısının önünde beklemeye başladı.

Bu arada alana iki minibüsün giriş yaptığı görüldü.

AABu haber 661 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,703 µs