En Sıcak Konular

Peşmerge bugün Türkiye'ye geliyor

28 Ekim 2014 15:08 tsi
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Kobani'ye göndereceği peşmerge konvoyu Erbil'den yola çıktı.

Karayoluyla Kobani'ye gidecek olan konvoy Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra İpekyolu'nu takip ederek Şırnak'ın Silopi, Cizre, Mardin'in Nusaybin, Kızıltepe İlçesi üzerinden Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ne gidecek ve buradan Kobani'ye geçecek.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'ye yakınlığıyla bilinen haber sitesi Rudaw’a konuşan üst düzey bir yetkili, Peşmergelerin Erbil Uluslararası Havalimanı’ndan bugün hareket edeceğini, silahların ise karayoluyla gönderileceğini kaydetti.
 
150 kişilik Peşmerge birliğinin, ağır silahlarla donatılmış olacağı bildiriliyor. Havayoluyla Erbil'den Türkiye'ye geçecek Peşmerge birliklerinin silahlarının ise karayoluyla gönderileceği ileri sürülüyor. Kobani’ye gidecek olan peşmergelerin Katyuşa roketatarların yanı sıra yeni tip Amerikan yapımı uçaksavarlar ve 120, 150, 155, 57, 81 ve 82’lik topları kullanacağı öğrenildi.
 
Barzani’nin talebi üzerine, Kürdistan Parlamentosu’ndan Kobani’ye Peşmerge gönderilmesi için karar çıkarılmıştı. Kobani’de IŞİD’e karşı savaşacak peşmergelerin sayısı konusunda, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) ve askeri kanadı Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) talebi belirleyici etken olmuştu.

Geçtiğimiz hafta, ABD kargo uçağı, Kobani’ye, Kürdistan Bölgesi’ne ait silahlar ile tıbbi malzeme ve gıda malzemesini ulaştırmıştı. Kargonun bazı paketleri, IŞİD’in eline geçmişti. Askeri uzmanlar, ağır silah eğitimi almış Peşmerge güçlerinin bölgeye intikal etmesiyle güç dengesinin değişebileceğini ifade ediyor.
 
PEŞMERGE BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
 
Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Helgurt Hikmet'ten, IŞİD'in kuşatmasındaki Kobani'ye gidecek Peşmergelerle ilgili açıklama geldi.
 
Hikmet, "Kobani'ye ağır silahlar gideceği için güzergah üzerinde uzun uzun müzakere edildi. Ancak Peşmerge 2 yoldan da gidecek. Hem havadan hem de karadan" dedi.
 
Hikmet, "Peşmerge güçlerimiz bütün hazırlıklarını tamamladı. Gidiş için teknik aksaklıklar vardı. Şu an itibariyle gidişle ilgili bütün plan program tamamlanmış durumda. En kısa zamanda hareket edecektir" diye konuştu.
 
Hikmet, gönderilecek silahlara ilişkin ise "Kobani'ye gidecek silahların tamamı klasik ağır silahlardır. İçinde koalisyon güçleri tarafından Kürdistan bölgesine gönderilmiş silahlar yok" ifadesini kullandı.
 
"PEŞMERGE SAVAŞACAK"
 
Peşmerge'nin, Kobani'de sadece lojistik destek sağlayacağı yönündeki iddiaları da yalanlayan Hikmet, "Peşmerge'nin savaşçılara sadece eğitim vereceği ve lojistik destekte bulunacağı yönündeki iddialar doğru değil. Peşmerge, Kobani'de IŞİD'e karşı savaşacak" şeklinde konuştu.
 
"TÜRKİYE YARDIMCI OLDU"
 
"Türkiye hükümeti, bu konuda bize çok yardımcı oldu ve kolaylık sağladı" diyen Hikmet, şunları kaydetti:
 
"Onlardan yana hiçbir problemle karşılaşmadık. Türkiye, Peşmerge'nin, Kobani'ye güvenli ve sorunsuz bir şekilde gidebilmesi için elinden gelen bütün çabayı gösterdi."
 
PYD Başkanı Salih Müslim, dün Türkiye'yi suçlamıştı. Müslim, Peşmergenin üç gündür Kobani'ye gitmek için hazır olduğunu ama bunun gerçekleşmediğini söyledi. Müslim, gecikmenin Türkiye'den kaynaklandığını ileri sürdü.

(AJANSLAR)


Bu haber 326 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,017 µs