En Sıcak Konular

TİKA'dan Senegal'de Ebola'yla mücadeleye destek

26 Ekim 2014 21:35 tsi
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Senegal’in Kolda ve Bagdadji kentlerinde yaklaşık bin 500 kişi sağlık taramasından geçirildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Senegal’in Kolda ve Bagdadji kentlerinde yaklaşık bin 500 kişi sağlık taramasından geçirildi.

TİKA, Dakar Program Koordinatörlüğü ile Dakar Üniversitesi öğretim görevlilerinin kurduğu Afrika Yüksek Eğitime Destek Derneği (CACSUP) iş birliğiyle Senegal’in en yoksul bölgesi olarak bilinen Gine sınırındaki Kolda ve Bağdadji kentleri ile yörede "cüzzamlılar köyü" olarak bilinen Medina Charif’te, yaklaşık bin 500 kişi sağlık taramasından geçirilerek, halka ilaç dağıtıldı. Çalışma çerçevesinde ekipler ayrıca bölgedeki hayvanları da kontrol etti.

Yürütülen sağlık taraması hakkında AA muhabirine bilgi veren TİKA Koordinatörü Anıl Ertekin, Dakar Üniversitesinden 26 kişilik öğretim üyesiyle, sağlık kontrolünü gerçekleştirdiklerini, özellikle ebola tehdidi altında bulunan bölge halkını, söz konusu hastalık hakkında bilgilendirerek, korunma yöntemlerini anlattıklarını ve 1000 kutu dezenfektan dağıttıklarını söyledi.

Ertekin, TİKA olarak Senegal genelinde benzer sağlık taramaları gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu sağlık taramasının iki açıdan önemi var. Senegal'in güneyi ülkenin en fakir bölgesi olarak biliniyor. Özellikle İçinde bulunduğumuz mevsimde burada çok ciddi bir sağlık hizmetine ihtiyaç var. TİKA olarak hem bunun karşılanması için burdayız hem de ebola salgının başladığı Gine Cumhuriyetine komşu bu bölgede çok ciddi bir ebola tehlikesi var.Halkı ebola salgınına karşı bilinçlendirmek ve korunma önlemlerini anlatmak gibi başka bir amacımız var."

AABu haber 359 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,359 µs