En Sıcak Konular

Gazeteci Soner Yalçın ifade verecek

26 Ekim 2014 13:27 tsi
Denizli'de kaldığı otelde sabah saatlerinde sivil polisler tarafından gözaltına alınan Yalçın, öğleden sonra savcılığa giderek ifade vermesi koşuluyla serbest bırakıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şubesi'nin programa katılmak için Denizli'de bulunan Soner Yalçın, kaldığı otelde sabah saatlerinde gözaltına alındı. Hastaneye götürülerek sağlık kontrolünden geçirilen Yalçın, daha sonra serbest bırakıldı.
 
Serbest bırakılmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Yalçın, kaldığı otele sabah saatlerinde gelen sivil polisler tarafından "hakkında arama kararı bulunduğu" gerekçesiyle gözaltına alındığını bildirdi. Gözaltına alınma gerekçesini sorduğu polislerden "savcılık talimatı üzerine gözaltına aldıklarını" yanıtını aldığını belirten Yalçın, mesleğinin, adresinin belli olduğunu, ifadeye çağrılması durumunda kendisinin gelebileceğini söylemesine rağmen ısrarı üzerine polislerle birlikte gittiğini anlattı.
 
Hastanede sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından, polislerin bazı telefon görüşmeleri yaptığını ve serbest bırakıldığını söyleyen Yalçın, "Polisler hakkımda yakalama kararı olduğunu söylediler. Hangi gerekçeyle gözaltına alındığımı bilmiyorum. Öğleden sonra savcılığa giderek ifade vermem koşuluyla serbest bırakıldım" dedi.
 
Denizli'de Atatürkçü Düşünce Derneği'nin misafiri olduğunu, dün akşam düzenlenen programda konuşma yaptığını, bu konudan Denizli polisinin bir hafta öncesinden haberdar olduğunu söyleyen Yalçın, "Bugün yaşadığım uygulamayı nasıl açıklayacaksınız? Ne yapılmak istendiğini çözemez hale geldim. Bana kimin kin tuttuğunu ve bunun hala neden geçmediğini ortaya çıkartmak devlete düşer. Bu emri kim vermiş. Paralel yapı üzerimden hükümete mi cevap vermek istiyor, 'biz buradayız gerektiğinde yine göz altına alırız' diye" ifadelerini kullandı.
 
Öğleden sonra savcılığa giderek ifade vereceğini söyleyen Yalçın, şöyle devam etti:
 
"Gözaltına alınma sebebim, bir basın davasından dolayı. Ne olduğunu bilmiyorum. Bir gazeteci basın davasından dolayı sabaha karşı otel odasından alınıp neredeyse zorla götürülüyor. Bu Soner Yalçın meselesi değil, böyle görenler mesleğe ihanet ediyorlar. Bu bir basın özgürlüğü mücadelesidir. Bugün 3 şehit vermiş bir ülkede bu konu tatlılıkla halledebilirdi. Fakat bunu yapmadılar, gündeme gelmesini istediler. Amaç nedir yakında ortaya çıkar."

aa


Bu haber 320 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,419 µs