En Sıcak Konular

"Önce sen kendi ülkeni yakıp yıkma"

25 Ekim 2014 15:48 tsi
Bakan Ala, "Kendi ülkesini yağmalayanlar, yakıp, yıkanlar Suriye'ye yardım edecekmiş, Kobani'ye yardım edecekmiş. Bunu hangi akılla izah edebilirler, kime anlatırlar" diye sordu

 İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Kendi ülkesini yağmalayanlar, yakıp, yıkanlar Suriye'ye yardım edecekmiş, Kobani'ye yardım edecekmiş. Bunu hangi akılla izah edebilirler, kime anlatırlar. Kendi şehrini tarumar ediyorsun, kendi şehrini motoloflarla yakıp yıkıyorsun, sonra sen Suriye'ye, Kobani'ye yani Ayn el-Arab'a yadım edeceksin" dedi.

Çeşitli toplantılara katılmak üzere kente gelen Ala, Palandöken ilçesinde Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen Ak Parti İl Danışma Meclisinde yaptığı konuşmada, Afyon'da üniversite öğrencilerini taşıyan bir minibüsün karıştığı kazada hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerinde bulundu.

Tarih boyunca iki devletin haricinde hiç bir devletin denklem kuramadığını belirten Ala, "Siyasi partimizin Türkiye'ye yaptığı katkıyı tarihimiz büyük harflerle yazıp altını kalın çizgilerle çizecektir. Çünkü Türkiye büyük bir devletin devamıdır. Yeryüzünde iki devlet kurulmuştur ve 500 yıldan fazla onlara sorulmadan başka denklem kurulamamıştır. Biri Roma diğeri Osmanlı'dır" dedi.

Ala, Osmanlı Devleti'nin ardından komşu ve aynı coğrafyada bulunan diğer ülkelere AK Parti hükümeti sayesinde yardım edilmeye başlandığını söyledi.

Siyaseti sorunları çözmek için kullandıklarını ifade eden Ala, şöyle konuştu:

 "Tabi ki nutuk atacak, ders verecek değiliz, bugünü anlamanın yolu kısa bir hatırlatmadan ve hatırlamadan geçer. Bu coğarfyada, eskiden beri çok sıkıntılar çeken kardeşlerimiz vardı. Şimdi de görüyoruz, önceden de gördük. Çoğu Türkiye'den çok şey bekledi ama AK Parti hükümetlerine kadar gerçekten çok az yardım gördüler ya da sadece nasihat aldılar. Bazı dönemler görmezlikten gelindiler ama biz yüreğimizi ortaya koyduk ve siyaset yapma nedenimizi yerelde, mahallemizde, köyümüzde, kasabamızda, ilimizde, ilçemizde Türkiye'de problemlerin çözümü olarak ortaya koymakla birlikte kardeş topluklukara, kardeş ülkelere yardım etme hedefi olarakta koyduk. Daha önce hiçbir biçimde maddi yardımda bulunamadığımız kardeşlerimize, bugün yaptığımız yardımlarda en üstteyiz."

Ala, Türkiye'de hükümetlerin 6 veya 8 ayda bir değiştiği dönemlerin utanç verici olduğunu bunun AK Parti sayesinde tarihe karıştığını dile getirdi.

"Önce sen kendi ülkeni yakıp yıkma"

İstikrar sayesinde Türkiye'nin IMF'ye borçlu olmaktan kurtulduğunu, her alanda ilerlemenin olduğunu anımsatan Ala, sadece muhalefetin kendini geliştiremediğini ve ilerleme göstermediğini ifade etti.

Kobani'yi bahane ederek olay çıkartanların, izahının olmadığını vurgulayan Ala, şunları kaydeti:

"Kendi ülkesini yağmalayanlar, yakıp, yıkanlar Suriye'ye yardım edecekmiş, Kobani'ye yardım edecekmiş. Bunu hangi akılla izah edebilirler, kime anlatırlar. Kendi şehrini tarumar ediyorsun, kendi şehrini motoloflarla yakıp yıkıyorsun, sonra sen Suriye'ye, Kobani'ye yani Ayn el-Arab'a yadım edeceksin. Zaten öyle bir iddiaları da yok. Önce sen kendi ülkeni yakıp yıkma. Biz hem burayı yakıp yıkanların haddini bildiririz hem de Kobani'deki kardeşlerimize yardım ederiz, ettik, yine ederiz. Bugün 2 milyona yakın Suriyeli kardeşimiz, misafirimiz var. Bir Avrupa ülkesi olarak, 2 günde bizzat oradan bu tarafa, Türkiye'ye geçmek isteyen 180 bin insanı aldık. 130 bini bir günde diğerlerini bir hafta içiresinde. Ve anlaşılıyor ki yine Türkiye'nin bu kapasitesi birilerinin gözüne battı. Bir an önce durdurulmazsa, sıkıntıya sokulmazsa denildi. Bu yolda gerçekten büyük inisiyatifler alan Türkiye, birilerini rahatsız etti. Ama hiç merak etmeyin sizler bizim arkamızda Palandöken gibi durdukça, biz Erzurumlu dadaşa yakışır tavırları göstereceğiz."

Ala, AK Parti'nin kurulduğu günden beri, bir çok meseleyi ülke gündeminden çıkarttığını söyledi.

"Çözüm süreci kararlılıkla devam edecek"

Çözüm sürecenin kararlılıkla devam edeceğini ve Türkiye'de tetörün biteceğini vurgulayan Ala, sözlerini şöyle tamamladı:

"Terör meselesini de Türkiye'nin güdeminden söküp atacağız ve çözüm sürecini nihayetlendireceğiz. Bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Terör örgütü geri çekilmeye başladı ve hemen arkasından ne oldu? Hemen arkasından bir ay sonra Gezi Olayları. İki ağaçtan bahsediyorsunuz ama biz orman yaptık her tarafı orman. O geri çekilme başlayınca din ve vicdan özgürlüğü sağlandı, insanların zihinleri serbest bırakıldı. Kim tutabilir ayağında bir başka pranga yoksa. Geri çekilme başladığında Gezi Olayları vandalizmini yaşadık. Ama şunu belirtmek isterim. Klasik tavırlar göstermeyeceğiz, istikrarlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Samsun, Hakkari, Mardin, Ağrı, Erzurum, Van, Bingöl, İstanbul olarak bu Türkiye'yi yeniden inşaa edeceğiz. Sorumluğumuz Erzurum'a veya Edirneye karşı değil. Balkanlara, Kosava'ya karşı, Taşkent'e karşı. Bizim vicdanımız bu sınırlara sığmaz. Ne yapalım biz böyle yetiştirilmişiz."

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

AABu haber 563 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,833 µs