En Sıcak Konular

Irak'taki yeni sürece destek veriyoruz

25 Ekim 2014 18:23 tsi
Irak'taki yeni sürece destek veriyoruz Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Irak'taki yeni sürece destek veriyoruz. Bir yerde istikrar olması, toplumun tamamını kucaklayan yeni sayfanın açılması lazım, aynı şekilde Irak ordusunun yenilenmesi lazım" dedi.

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'taki yeni sürece destek verdiklerini belirterek, "Bir yerde istikrar olması, toplumun tamamını kucaklayan yeni sayfanın açılması lazım, aynı şekilde Irak ordusunun yenilenmesi lazım" dedi.

AK Parti Aydın İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Çavuşoğlu, konuşmasında, Türkiye'nin istikrarlı ve ekonomisi güçlü şekilde sürekli büyüdüğünü söyledi.

Türkiye'nin etrafındaki gelişmelere duyarsız kalamayacaklarını ifade eden Çavuşoğlu, halkına zulmeden rejimlere ve insanları acımasızca katleden terör örgütlerine karşı olduklarını vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen Suriye ve Irak'ta gelinen noktanın ortada olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Önlerine haritalar ve eylem planları koyduk. Maalesef 4 yıl sonra 'Türkiye'yi dinlemediğimiz için üzgünüz' demeye başladılar. Bu sırada Suriye, bataklık oldu. Irak'ta Maliki rejiminin nelere yol açabileceğini, tek mezhebe dayalı siyasetin Irak'ı böleceğini ve sınır bütünlüğünün tehlikeye gireceğini, tüm toplumları ayrıştıracağını, kamplara ayıracağını ve Irak'ın güvenliği için tehdit olacağını hep söyledik. 4 yıl geçti, anlaşıldı. Şimdi Maliki gitti, yeni bir hükümet geldi. Irak Dışişleri Bakanı ile biraz önce görüştük, inşallah en kısa zamanda Türkiye'ye gelecek. Irak'taki yeni sürece destek veriyoruz. Bir yerde istikrar olması, toplumun tamamını kucaklayan yeni sayfanın açılması lazım, aynı şekilde Irak ordusunun yenilenmesi lazım."

Musul'da bir günde 60 bin kişilik ordu ve güvenlik gücünün kenti terk etmesiyle Irak ordusuna ait ağır silahların IŞİD'in eline geçtiğini hatırlatan Çavuşoğlu, Maliki rejiminin yönetim anlayışı ve halkı bölmesinden dolayı IŞİD'in, birkaç bin kişilik kuvvetle Irak'ın üçte birini kontrol altında tuttuğunu kaydetti.

Mevlüt Çavuşoğlu, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dışındaki hiçbir grubun, Suriye'nin bütünlüğü için mücadele etmediğini belirterek, "Esed rejimi, başlangıçta IŞİD'e destek verdi, şimdi de doğrudan ve dolaylı ilişkileri var" ifadesini kullandı.

"Türkiye, Birleşmiş Milletler mi?"

Türkiye'nin, Suriye ve Irak'tan kaçan Ermeni, Yezidi, Kürt, Türkmen, Arap, Hristiyan, Sünni ve Şiilere kapılarını açtığını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Bugün Türkiye'de, 1,6 milyon Suriyeli yaşıyor. Türkiye'ye gelen Suriyeliler için 4,5 milyar dolar harcadık. Sadece Türkiye'dekilerle sınırlı kalmadık. Suriye'nin kuzeyine ulaştırdığımız yardım miktarı, 305 milyon dolar, sadece Kobani'ye 650'den fazla kamyon ve tırla ulaştırdığımız insani ve tıbbi yardım, 10,5 milyon doları aştı. Türkiye'de doğmuş 34 binden fazla yeni doğmuş bebek var. Bu çocuklar ne olacak? 68 bin genç, okul yaşına gelmiş. Kamplarda her türlü imkanları sağladık ama kamplarda 220 bin kişi yaşıyor, 1,3 milyondan fazlası dışarıda yaşıyor. Gelin güvenli bölge oluşturalım, bunların altyapılarını, hastanelerini kuralım, bir 4,5 milyar dolar daha harcayalım, helali hoş olsun ama ona da ayak diretiyorlar. Türkiye, Birleşmiş Milletler mi? Bu işin yükünü niye sadece Türkiye'nin çekmesini istiyorsunuz? Türkiye'ye bununla ilgili gelen yardım miktarı sadece 200 milyon dolar civarında. Burada dram varken gözünü yummaz. Son 3 yılda tüm Avrupa Birliği ülkelerinin aldığı mülteci sayısı 130 bin, bize sadece bir günde Kobani'den 130 bin geldi. Bizim anlayışımızla onların arasındaki fark, bu. Hani, insan hakları, demokrasi, temel hak ve özgürlükler, göçmenlere, yerinden edilmiş insanlara karşı duyarlılık? Bizim politikalarımızda çifte standart, bir bölgede savaş, zulüm varsa ona sırt çevirmek yoktur."

Çavuşoğlu, teröre kaynak yaratmaya karşı olduklarını belirterek, "PKK'nın para kaynakları nerede? Uyuşturucu, silah, insan kaçakçılığı, fidye alıyor, zorla haraç topluyor. Avrupa ülkelerinin çoğu, bilgilerini vermemize rağmen buna göz yumuyor" dedi.

HDP ve CHP'ye eleştiri

"Türkiye'nin karıştırılmak istendiği Kobani eylemleri"nde, bazıları IŞİD yöntemleri kullanılıp iki günde 40'tan fazla kişinin öldüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, "HDP ve CHP'liler tweetler attı. Her fırsatta 'çözüm sürecini baltalayabilir miyiz, terörün gölgesinde siyaset yapabilir miyiz' gayreti içindeler. Bunlara pabuç bırakmayız. En önemli hak, yaşama hakkıdır. İnsanın yaşamına acımasızca kastedenlere müsaade edemeyiz. Meclisteki yasayla da bu konuda gerekeni yapacağız" diye konuştu.

Çavuşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ise şu sözlerle eleştirdi:

"Bir gün PYD'ye 'Terör örgütü değil' diyor. Ertesi gün partisinin içindeki şahinler geliyor, tam tersi açıklama yapıyor. Bugüne kadar içine düştüğü durumun sebebi bu. Partisinin içinde uçlar, marjinaller var. O marjinallerden hangisi o gün ağır basıyorsa ona yönelik açıklamalarda bulunuyor. Geri dönüşler, çark etmelerin sebebi bu. Bir parti, içinde marjinallerin oluşturduğu partiyse bu olur ama bir parti merkez partisiyse ve milletini, herkesi kucaklıyorsa, bizim gibi o merkezde birleştiriyorsa, uyum içinde ve tek ses olarak ülkenin milli menfaatleri konusunda, tek ses olarak ortaya çıkar. Bir gün öyle bir gün böyle yok çünkü biz, kendi aramızda istişare ederiz."

"Adnan Menderes'in yolundayız"

Mevlüt Çavuşoğlu, babasının demokrasi için nasıl mücadele ettiğini ve Türkiye'yi dönüştürdüğü anlattığı Adnan Menderes'in açtığı yolda ilerlediklerini belirterek, şunları anlattı:

"İlk defa Aydın'dayım ama Aydın bizim için önemli. Rahmetli Menderes'in halı üzerindeki birer portresi, hala babamın yatak odasında ve ofisinde var. Babamın vermesiyle yeğenlerimin ismi Adnan ve Menderes, kardeşimin ismi de Aydın oldu. Ayrıca belki ilk kez söylüyorum, biz de Aydınlılar gibi yörüğüz. Aydın insanı, efedir, yiğittir, merttir."

Çavuşoğlu, iktidarları döneminde Türkiye'nin çok daha demokratik ve ekonomisi güçlü ülke haline geldiğini sözlerine ekledi.

Toplantıya, AK Parti İl Başkanı Mehmet Sadık Atay, Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öyüş ve Ali Gültekin Kılınç da katıldı.

AABu haber 474 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,510 µs