En Sıcak Konular

'Kamuoyunun dikkati başka yerlere çekilmek isteniyor'

25 Ekim 2014 12:14 tsi
CHP Genel Sekreteri Tekin, Üsküdar'da yapılması planlanan cami inşaatının mevzuata uygun olmadığını belirterek, kamuoyunun dikkatinin başka yerlere çekilmek istendiğini savundu.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Üsküdar'da Validebağ Korusu'nun bitişiğindeki arsaya yapılması planlanan cami inşaatının mevzuata uygun olmadığını belirterek, "Diyanet İşleri Başkanlığı'na sorduk. 'Bir ibadethanenin yapılması için hangi mevzuatlar gerekiyor?' Diyanet İşleri, çok açık, net söylüyor. 98'den itibaren uygulanan mevzuat ve yasaya göre, yapılacak caminin asgari en küçüğünün 2 bin 500 metrekarenin üzerinde olması gerekiyor. Burada 2 bin 500 metrekare var mı?" dedi.

Tekin, Validebağ Korusu girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, cami inşaatıyla kamuoyunun dikkatinin başka yerlere çekilmek istendiğini savundu.

Buradaki sorunun ibadethane ihtiyacıyla alakalı olmadığını ifade eden Tekin, dünyanın her yerinde bu tür girişimlerin vatandaşın talebi üzerine yapıldığını anlattı.

Gürsel Tekin, "2005'ten beri geçmiş mevzuata göre 36 cami alanının, ne yazık ki AKP iktidarı döneminde, imarda cami olmasına rağmen rezidans, muhallebici, otel ve alışveriş merkezi yapıldığını herkesin bilmesi lazım" dedi.

Acıbadem'de cami olarak ayrılan alanın ibadethane planından çıkarıldığını belirten Tekin, şu ifadeleri kullandı:

"Diyanet İşleri Başkanlığı'na sorduk. 'Bir ibadethanenin yapılması için hangi mevzuatlar gerekiyor?' Diyanet İşleri, çok açık, net söylüyor. 98'den itibaren uygulanan mevzuat ve yasaya göre, yapılacak caminin asgari en küçüğünün 2 bin 500 metrekarenin üzerinde olması gerekiyor. Orta boy 5 bin, büyük boy 10 bin metrekare. Burada 2 bin 500 metrekare var mı? Şimdi bin 450'yi 'Ufaktır, mevzuata aykırıdır' diye cami olmaktan çıkarıp rezidans yapıyorsun, burada yurttaşların ortak alanı, yakında ibadethaneler olmasına rağmen, buraya koyuyorsunuz."

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, cami mevzusunda Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i açıklama yapmaya davet etti.

Tekin, Belediye Bakanı Türkmen'i aradı

İnşaat alanında bekleyen vatandaşların yanında Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'i arayan Tekin, inşaat hakkında bilgi aldı.

Telefonda Türkmen'e "Bütün bunlar mevzuata uygun mu?" sorusunu yönelten Tekin, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılacak camilerin büyüklüğü konusunda aldığı bilgileri aktardı. Tekin, görüşmede yargı kararına uyulması gerektiğini belirterek, halka rağmen bu inşaatın devam etmemesi gerektiğini iletti.

Hafriyat kamyonunun çıkışında arbede yaşandı

Cami inşaatının yapıldığı yerde bekleyen vatandaşlar, hafriyat kamyonunun inşaat alanından çıkışını engellemeye çalıştı. Bu sırada yaşanan arbedede polis, kalkanları ve biber gazı kullanarak vatandaşı uzaklaştırdı ve kamyonun çıkışını sağladı.

Arbedede biri polis 3 kişi hafif yaralandı.

AABu haber 382 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,838 µs