En Sıcak Konular

92 İhvan mensubu Ceza Mahkemesine sevk edildi

25 Ekim 2014 10:29 tsi
Mısır'da İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii ve İhvan mensubu 92 kişinin, "Beni Süveyf'de şiddet eylemlerinde bulunmak ve arbede çıkarmak" suçlamasıyla Ceza Mahkemesine sevk edildiği bildirildi.

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve İhvan mensubu 92 kişinin, "Beni Süveyf'de şiddet eylemlerinde bulunmak ve arbede çıkarmak" suçlamasıyla Ceza Mahkemesine sevk edildiği bildirildi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Mısır Başsavcılığı, 3 Temmuz 2013 darbesinin ardından ağustosta Beni Süveyf kentinde meydana gelen olaylar hakkında yürütülen soruşturma neticesinde Bedii ile 92 kişinin Ceza Mahkemesine sevk edilmesine karar verdi.

Söz konusu kişilere "Beni Süveyf'de şiddet eylemlerinde bulunmak ve arbede çıkarmak, valilik binasını ve rahibeler okulunu yakmak, yasa dışı örgüt propagandası yapmak ve ateşli silah kullanmak" suçları isnat edildiği belirtildi.

Öte yandan Bedii'nin avukatı Muhammed ed-Demati, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bedii'nin yargılandığı dava sayısının 12'ye yükseldiğini, bu davalardan 4'ünde temyiz yolu açık hükümler verildiğini söyledi.

Bedii hakkında henüz mahkemelere sevk edilmemiş 15 dava dosyası daha bulunduğunu ifade eden Demati, Bedii'nin en çok davadan yargılanan İhvan üyesi olduğuna dikkati çekti.

Mısır'da Temmuz 2013'teki darbenin ardından gözaltı ve tutuklamalara maruz kalan İhvan üyelerinin de aralarında bulunduğu darbe karşıtları çeşitli suçlamalarla yargılanıyor.

AABu haber 304 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,927 µs