En Sıcak Konular

İşte Abdullah Öcalan'ın devletten talepleri

24 Ekim 2014 16:10 tsi
HDP'ye göre çözüm sürecinde müzakere aşamasına gelindi. Bu aşamada PKK lideri Abdullah Öcalan'ın talepleri şöyle...

Yol haritasının tamamlanması ile birlikte PKK’nın İmralı Cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan, Kandil ve HDP'ye göre çözüm süreci yeni bir aşamaya geldi. Öcalan, bundan sonraki aşamada sürecin tüm çalışmalarını takip edecek bir Sekreterya, kendi başkanlığında bir Müzakere Heyeti ve bağımsız bir İzleme Kurulu oluşturulmasını ve ayrıca toplumsal faaliyetler yürütecek 8 komisyon kurulmasını istiyor.

Al Jazeera'den Gonca Şenay'ın haberine göre, Sekreterya, Müzakere Heyeti ve diğer komisyonlar konusunda devlet ve Öcalan anlaşabilmiş değil, bu konudaki görüşmeler devam ediyor.

HDP, Öcalan’ın bu yapıların nasıl oluşturulmasını beklediğini çok ayrıntılı olmasa da kısmen açıkladı, Hükümetten ise farklı açıklamalar geliyor.

SEKRETERYA TARTIŞMASI

Son günlerde üzerinde en çok tartışılan başlık, kurulacak ilk yapı olan Sekreterya. Bu konuda, talepler ile Hükümetten atılabilecek adımlar konusunda gelen açıklamalar çok farklı. HDP kanadı, Sekreterya içinde kendi heyetini ve üstleneceği rolü tarif etti. HDP’ye göre heyet 10 kişiden oluşmalı ve içinde heyetteki milletvekilleri Pervin Buldan, Sıtkı Süreyya Önder ve İdris Baluken'in yanısıra Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle ile kadın hareketinden bir isim de yer almalı. Ayrıca Hükümet de beş kişilik bir heyet görevlendirmeli.

Ancak gelen açıklamalar, Hükümet’in “Sekreterya” başlığına aynı şekilde bakmadığını gösteriyor. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Öcalan’ın farklı koşullarda çalışmasını sağlayacak ve sadece aynı cezaevindeki tutukluların yer alacağı bir sistem üzerinde durulduğunu açıkladı. Hatta, milletvekillerinin de bu heyette yer alacağının kesin olmadığını belirtti.

Öcalan’ın talep ettiği yeni yapı içinde en önemli başlık Müzakere Heyeti olacak. Hatta HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan’ın bu heyette KCK’dan bir ismin yer almasını istediğini açıkladı. Ancak Hükümet, bu talep ile ilgili bir açıklama yapmadı.

İZLEME KURULU

Üçüncü göz de diye adlandırılan ve alınan kararların uygulamasını takip edecek olan İzleme Kurulu'nun nasıl oluşturulacağı konusunda da resmi bir açıklama yok. Ancak 19 Ekim pazar günü Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları toplantıda Akil İnsanlar’ın edindiği izlenim, Kurul’un hem kendi aralarından hem de başka sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katılımıyla oluşturulacağı yönünde. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı bu kurulun sekreteryasını üstlenecek.

KOMİSYONLAR DA İSTİYOR

Öcalan’ın bir diğer talebi ise çeşitli toplumsal sorunların çözümüne ilişkin öneriler geliştirecek komisyonlar oluşturulması. Sekiz başlık altında toplanan bu komisyonlar hakkında da henüz Hükümet kanadından gelen bir açıklama yok. Öcalan'ın istediği komisyonlar şöyle:

Hukuk: Komisyon, yasal ve anayasal çalışmalar yürütecek. İçinde HDP’den isimler ve akademisyenler yer alacak.

Sosyo-ekonomi: Ekonomik olarak toplumun tüm kesimlerinin gelişmesi ile ilgili çalışmalar yürütecek.

Misak-ı Milli: Öcalan, ülkelerin sınırlarına dokunulmadan Kürtlerin hem kendi aralarında hem de Kürtlerin Ortadoğu’daki diğer halklar ile aralarında birliği sağlamak için bu komisyonun kurulmasını istiyor.

Kadın Özgürlüğü: Kadınların toplumsal ve siyasal hayata katılımı ile ilgili çalışmalar yürütecek. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda çalışacak.

Ekoloji: Komisyon, toplumu ve doğayı ilgilendiren çalışmalar yapacak, gerektiğinde çevresel olaylarda etkili olacak.

Sivil Toplum: Sivil toplum faaliyetleri yürütülmesinde etkili olacak

Güvenlik: Güvenlik ile ilgili faaliyetleri bu komisyon takip edecek.

Hakikatleri Araştırma ve İzleme: Öcalan’ın çok uzun süredir dile getirdiği bu komisyon son 30 yılda yaşananları araştıracak. Özellikle faili meçhul cinayetler konusunda devletin de bilgi vermesini sağlayacak etkili bir yapı oluşturulması isteniyor.


Bu haber 354 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,993 µs