En Sıcak Konular

AB ile alabalıkta antidamping ''pazarlığı''

24 Ekim 2014 12:10 tsi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, "Biz Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda hesabı, kitabı yapıyoruz. O çıkarları koruyacak şekilde sonuç elde etmek için azami gayret sarf ediyoruz" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AB'nin alabalıkta yüzde 9 antidamping vergisi uygulaması görüşmelerine ilişkin "Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda hesabı, kitabı yapıyoruz. O çıkarları koruyacak şekilde sonuç elde etmek için azami gayret sarf ediyoruz" dedi.
 
Letonya'ya yaptığı resmi ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik eden Eker, alabalık üzerindeki antidamping vergisinin yürürlüğe konulmaması için AB ile görüşmelerin sürdürüldüğünü söyledi. Danimarka'nın başvurusu üzerine konunun Avrupa Birliği nezdinde değerlendirildiğini ifade eden Eker, "Onunla ilgili değerlendirme yapılıyor. Kasım ayının ortalarına kadar süresi var. Eğer o zamana kadar karar kesinleşirse uygulamaya girer ama bir kaç alternatif var. Biz o alternatifi Türkiye'nin lehine olabilecek şekilde değerlendiriyoruz" diye konuştu.
 
Şu anda kararın uygulamaya girmediğine dikkati çeken Eker, Türkiye'nin AB'ye yaklaşık 20 bin ton alabalık ihracatı bulunduğunu kaydetti.
 
"Türkiye'deki üretici desteklerine itiraz var"
 
AB'nin, Türkiye'nin üreticiye yönelik desteklerine itiraz ettiğini de belirten Eker, "Bizim gerçekte üretimle ilgili, Avrupa ile mukayese ettiğimizde desteklerimiz onların iddia ettiği gibi değil. Bizim de itirazlarımız var. O konuda müzakereler sürüyor" ifadelerini kullandı.
 
Bakan Eker, Ekonomi Bakanlığının bu konuyu takip ettiğini kaydederek, "Biz de onlara bilgi, enformasyon gibi konularda destek sağlıyoruz. Ama şu anda gazetede yazıldığı şekliyle çok paniğe kapılacak bir durum yok" dedi.
 
Müzakerelerin nasıl bir sonuca ulaşacağı konusunda da Eker, "Biz Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda hesabı, kitabı yapıyoruz. O çıkarları koruyacak şekilde bir sonuç elde etmek için azami gayret sarf ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

aa
 

Bu haber 256 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,675 µs