En Sıcak Konular

Diyanet'ten 81 ile 40 milyon fidan

24 Ekim 2014 11:08 tsi
Türkiye Diyanet Vakfı, "KAGEM Orman Projesi" kapsamında 81 ilde 40 milyon 500 bin fidan dikecek. Dikim, 5 yılda gerçekleşecek.

TDV Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) Müdürü Hicret Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslam'da tabiatla barışık bir dünya düzeninin öngörüldüğünü söyledi.

Bu kapsamda çevre bilinci konusunda farkındalık oluşturmak üzere "KAGEM Orman Projesi"ni hazırladıklarını belirten Toprak, vakıf olarak özellikle "ekolojik kıyamet" denilen olgu karşısında inisiyatif almaları gerektiğine inandıklarını dile getirdi.

TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin ile Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez arasında 13 Mayıs'ta işbirliği protokolü imzalandığını anımsatan Toprak, "Protokolle tüm KAGEM üyelerinin, TDV, Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet TV çalışanlarının birer ağacı olacak şekilde Ankara Çubuk ilçesi Gökçedere mevkisinde 12,7 hektar alana 50 bin ağaç dikilecek" dedi.

Toprak, protokolün geçerli olacağı 5 yılda, merkez ve 81 ildeki şube üyeleriyle çalışanlarının adına, sertifikası olacak şekilde bin 100 hektarda 40 milyon 500 bin fidan dikilerek KAGEM ormanları oluşturulmasının hedeflendiğini anlattı.

Çevre bilinci için eğitimler verilecek

Proje süresince merkez ve şubelerde belli aralıklarla hedef gruplara yönelik doğa ve çevre bilincinin gelişmesini amaçlayan eğitimler verileceğini ifade eden Toprak, şöyle konuştu: "Fidan dikme ve yeşil örtünün genişletilmesi, küresel ısınma, ekolojik dengenin korunması, erozyon, tatlı su kaynaklarının korunması ve geri dönüşümün önemi gibi konularda farkındalık oluşturmak adına eğitimler verilecek. Toplumun en önemli yapı birimi olan ailede ve özellikle gençlerde tabiata sahip çıkma hususunda bilinç düzeyinin yükseltilmesini amaçlıyoruz. Fidan dikme çalışmalarına katılan gençlerimizin, yaşadıkları çevreye duyarlılıklarının geliştirilmesi amacıyla da hedef gruplara eğitimler verilecek."

Toprak, projeyi başlatmak üzere Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Görmez, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman ve ilgili kurumların üst düzey yetkililerinin katılımıyla Çubuk'ta rekreasyon alanında tören düzenleneceğini bildirdi.

aa

Bu haber 246 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,739 µs