En Sıcak Konular

ABD: PYD terörist örgüt değildir

24 Ekim 2014 11:08 tsi
Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, PKK'nın Suriye'deki kolu Demokratik Birlik Partisi (PYD)’nin terörist grup olmadığını söyledi.

Psaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın PYD hakkında ABD Başkanı Obama’yı kastederek, “O da bir terör örgütüdür dedi” şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, PYD’nin terörist örgüt olmadığını kaydetti. Psaki, “Bu konuda sizi Beyaz Saray’a yönlendirebilirim ancak PKK terörist gruptur, PYD değil. Bu bizim devlet politikamızdır” şeklinde cevap verdi.

Jen Psaki, Erdoğan’ın Kürt güçlere askeri yardımın Türkiye’ye rağmen yapıldığı yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine ise şu cevabı verdi: “Biliyorsunuz Dışişleri Bakanı John Kerry, iki gün önce bu konuyu gündeme getirdi. Kendilerinin kamuoyunda da açıkça ifade ettikleri kaygıları anlıyoruz ama Dışişleri Bakanı Kerry ve Başkan Obama bu konuda mevkidaşları ile görüştü. Bunu neden yapmamız gerektiğini ifade etti. IŞİD ile mücadele için olduğunu söyledi.”

Dışişleri Bakanlığı'nın bir diğer sözcüsü Marie Harf da geçtiğimiz günlerde PYD'nin terörist örgüt olmadığını dile getirmişti. Öte yandan Beyaz Saray yetkilileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkan Obama’nın PYD’ye terör örgütü dediği şeklindeki ifadelerine, iki liderin telefon görüşmesine ilişkin resmi açıklamanın yapıldığına dikkat çekerek yorum yapmayacaklarını belirtti.

(CİHAN)

Bu haber 287 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,163 µs