En Sıcak Konular

Petrol-doğalgaz savaşı

24 Ekim 2014 09:10 tsi
Petrol-doğalgaz savaşı Petrol ve doğalgaz savaşı başladı. ABD ucuz doğalgaz ihracatıyla Avrupa'yı Rusya bağımlılığından kurtarmayı planlıyor. Petrol fiyatındaki yüzde 30'luk gerileme ise LNG üzerindeki baskıyı artırıyor.

Enerji piyasasında 2014 yeni bir savaşın başladığı yıl olarak tarihe geçecek. Doğalgaz ve petrol arasındaki kavga 2015'te daha da şiddetleneceğe benziyor. Kayagazı devrimi yapan ABD, dünyanın yeni sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı olarak geliyor. Üstelik Avustralya ve Katar'ın verdiği fiyattan neredeyse dört kat düşük bir fiyata. Doğalgazda bu gelişmeler yaşanırken petrol fiyatlarının da 82 dolara düşmesi iki enerji türü arasında çekişmeyi şiddetlendirecek. Çünkü LNG, petrolü ikame eden enerji ürünü olarak kabul ediliyor. LNG firmaları için petrolün tehlike sınırı ise varil başına 60 dolar. Bu beklentiler şimdiden LNG işiyle uğraşan firmaların hisselerinde hızlı düşüşleri getirdi. Değer kaybı yüzde 25'lere kadar çıkan firmalar var.

ABD AVRUPA'YA SATACAK

Rusya'ya olan enerji bağımlılığını azaltmaya çalışan Avrupa'nın bu soruna çözümü ABD'den gelecek. Mart ayında Beyaz Saray'a dört Doğu Avrupa büyükelçisinin gönderdiği mektupta ortak mesaj şu şekildeydi: "ABD'de yaşanan kaya gazı devrimi ile ülkenin şirketlerin eski Sovyet Bloğu ülkelerine gaz ihracatını artırmaları konusunda adımlar atılmalı ancak bürokratik engeller sorun yaratıyor. Serbest ticaret anlaşmasıyla bu sorun aşılmalı."

TÜRKİYE'YE YARIYOR OPEC'İN CEBİNİ DELİYOR
 
Brent petroldeki düşüş yüzde 30'ları bulunca Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için avantaj arttı. Fiyatlar 85 dolara inince küresel ekonomiye trilyon doları aşan katkı sağlandı. Zarar edenler ise bütçelerinde toplam 200 milyar dolarlık bir delik açılan OPEC ülkeleri.

SabahBu haber 724 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,861 µs