En Sıcak Konular

Alevi açılımı için düğmeye basıldı

24 Ekim 2014 08:15 tsi
Alevi açılımı için düğmeye basıldı Davutoğlu düğmeye bastı ve bakanlarını topladı. Masada cemevlerine statü verilmesi ve kaynak aktarılması gibi başlıklar bulunuyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Alevi açılımı konusunda daha önce çalışmış Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başta olmak üzere kurmayları ile bir araya geldi. Toplantıda önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanan Alevi vatandaşlara yönelik değişiklikler masaya yatırıldı. Uzun süreli bu çalışmalar sonrasında ortaya çıkan çözüm önerileri ele alındı. Bu konuda ne yapılabileceği, değişikliklerin nasıl hayata geçirilebileceği üzerinde duruldu. Toplantıda, Alevilerin öncelikli çözülmesi gereken sıkıntıları "cemevlerinin statüsü", "devletin bu kesim için eşit kaynak aktarma" olarak sıralandı. Bu iki konuda hızlı bir çalışma yapılıp tekrar bir araya gelinmesi ve ortaya çıkan alternatiflerin arasında seçim yapılması görüşü benimsendi. Cemevlerinin statüsü konusunda masada olan formüllerden biri de "mabet-ibadet yeri" ayrımı oldu. Bu formüle göre "her dinin tek bir mabedi vardır. Müslümanların mabedi camidir ancak farklı yerlerde ibadet edilebilir" görüşünden yola çıkılacak.

STATÜ NETLEŞTİ

Camiler mabet olarak tanımlanırken Alevi vatandaşların ibadetini yaptığı cemevlerine "ibadet yeri" statüsü verilecek. Böylece hem cemevleri bir statüye kavuşurken, camilerin durumu da hiçbir şekilde tartışmaya açılmayacak. Cemevleri sanki camilerin alternatifi, Alevilik de başka bir dinmiş gibi algılanmayacak. Mabet ve ibadet yeri düzenlemesi İmar Yasası'nda yapılacak.

BÜTÇEDEN KAYNAK AKTARILACAK
 

Düzenleme kapsamında cemevleri birkaç cümlelik düzenleme ile statüye kavuşaçak. İmar planlarında buralar için yer ayrılması sağlanacak. Böylece Alevi vatandaşlar cemevlerine yer bulmakta sıkıntı çekmeyecek. Devletin, Diyanet'in hizmetlerinde olduğu gibi Alevilere de kaynak aktarması için bir sistem kurulacak. Cemevlerinin masraflarının karşılanması bu kapsamda ele alınacak. Cemevlerine bütçeden para aktarılmasına ilişkin bir sistem geliştirilecek.

Sabah


 

Bu haber 462 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,755 µs