En Sıcak Konular

Danimarka'da PKK'yı finanse etme davasında beraat

22 Ekim 2014 20:01 tsi
Açılan dava sürecinde kapanan Roj Tv adına topladıkları 140 milyon Danimarka kronunu (yaklaşık 19 milyon avro) PKK'ya göndererek terörü finanse ettikleri gerekçesiyle tutuksuz yargılanan 10 sanık beraat etti.

Açılan dava sürecinde kapanan Roj Tv adına topladıkları 140 milyon Danimarka kronunu (yaklaşık 19 milyon avro) PKK'ya göndererek terörü finanse ettikleri gerekçesiyle tutuksuz yargılanan 10 sanık beraat etti.
 
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Şehir Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasına, bu ülkede topladıkları parayı PKK'ya aktardıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp bir süre sonra serbest bırakılarak tutuksuz yargılanan Türkiye kökenli 10 Kürt sanık ve avukatları hazır bulundu.
 
Savcılık iddianamesinde, sanıkların Roj Tv adına topladıkları 140 milyon kronu dolaylı olarak terör örgütüne aktararak terörü finanse ettikleri ve hapis cezalarına çarptırılmaları istenmişti.
 
Kopenhag Şehir Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında mahkeme başkanı, jürinin kararını okuduktan sonra gerekçeleri açıkladı.
 
Açıklanan gerekçede Roj Tv ile terör örgütü PKK Kongra Gel ve silahlı birimleri konusunda değerlendirmeler yapılarak örgütün silahlı kanadı HPG'nin Türkiye'de 2006-2012 yılları arasında terör eylemlerinde bulunduğu belirtildi.
 
Roj Tv'ye toplanan paraların terör örgütüne aktarıldığını ancak Roj Tv için para toplayanların bunu bilemeyeceğinden suçlanamayacağı noktasından hareket eden mahkeme, sanıkların beraatine karar verdi.
 
Mahkeme kararına savcının iki hafta içinde itiraz etmemesi durumunda kararın kesinleşeceği, itiraz durumunda ise konunun üst mahkemeye giderek gelecek yıla kalacak bir sürecin başlayacağı öğrenildi.
 
Çok sayıda Danimarkalı basın mensubunun izlediği karar duruşmasında kararın açıklanmasıyla birlikte salonda bulunan sanıklar ve yakınları sarılarak birbirlerini tebrik ettiler. Daha sonra mahkeme çıkışında Danimarka televizyonlarının canlı yayınlarına katılan sanıklar ve yakınları bir süre Kobani'ye destek sloganları da attı.

aa


Bu haber 299 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,563 µs