En Sıcak Konular

Barış görüşmeleri 27 Ekim'de başlayacak

22 Ekim 2014 18:07 tsi
Barış görüşmeleri 27 Ekim'de başlayacak
İsrail ile Filistinli gruplar arasında yürütülen dolaylı müzakerelerin, Mısır'ın başkenti Kahire'de 27 Ekim Pazartesi günü başlamasının planlandığı öğrenildi.

Dolaylı ateşkes müzakerelerine katılan Filistin heyetinin üyesi Halid el-Bataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mısır tarafı, Filistin heyetinin başkanı Azzam el-Ahmed'e müzakerelerin 27 Ekim'de başlayacağını iletti. Ancak yine de tarih konusunda nihai sonucu bekliyoruz. Müzakerelerin, Filistin halkının talepleri ve diğer şartlarda anlaşmaya varılması için söz konusu tarihte yapılmasını umuyoruz. İnşallah tarihin gecikmesini gerektirecek bir sorun olmaz" dedi.
 
Filistin heyetinin diğer üyesi Kays Abdukerim de "Mısır tarafı, müzakerelerin yeni turu için önerdiği 5 maddelik ajandayı sundu. Bu maddeler, denizdeki avlanma alanının genişletilmesi, İsrail ile Gazze arasındaki tampon bölgenin ortadan kaldırılması, havaalanı, liman inşası, esirler ve ölenler ile ilgili konuları kapsıyor" diye konuştu.
 
Görüşmelerde İsrail'in 26 Ağustos'ta yapılan anlaşmaları ihlali ve bölgenin imarı için gereken malzemelerin girişi konularının da ele alınmasını beklediklerini dile getiren Abdulkerim, "Şu ana kadar ajandanın kabulü ve ya kabul edilmemesi konusunda karar vermedik. Bu konuda araştırmalarımızı yapıyoruz. Müzakerelerin ilk günü konumumuzu belirleyeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
Abdulkerim, İsrail'in 12 Haziran'dan sonraki tutuklamalarıyla ilgili konunun da müzakerelerde ele alınmasını istediklerini kaydetti.
 
İsrail ile Filistinli gruplar arasında yürütülen dolaylı müzakerelerde ''ateşkese riayet'' vurgusu yapılarak, müzakerelere ekim ayının son haftasında devam edilmesinin kararlaştırıldığı belirtilmişti.
 
İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarına devam eden İsrail, 26 Ağustos'ta Filistinli gruplarla varılan ateşkesin ardından saldırılarına son vermişti.

aa


Bu haber 448 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,837 µs