En Sıcak Konular

Ukrayna'dan misket bombası iddiası

22 Ekim 2014 17:19 tsi
Ukrayna Güvenlik ve Savunma Kurulu Sözcüsü Lisenko, "Rus yanlısı ayrılıkçıların, Ukrayna ordusuna karşı misket bombası kullandığına dair elimizde kanıtlar var" dedi.

 Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu, Rusya yanlısı ayrılıkçıların, ülkenin doğusunda askeri birliklere karşı misket bombasını kullandığına ilişkin ellerinde kanıtlar bulunduğunu belirtti.

Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Enformasyon Analiz Merkezi Sözcüsü Andrey Lisenko, yaptığı açıklamada, "Elimizde, ayrılıkçıların terörle mücadele operasyonlarını yürüten ordu birliklerine karşı çoklu roketatar 'Smerch' de dahil misket bombası kullandığına ilişkin kanıtlar var. Bu roketatar mermileri üzerinde 2003 yazıyor, oysa Ukrayna en son bağımsızlığını kazanmadan önce 1991 yılında bu tür silahlar almıştı" ifadesini kullandı.

Kanıtların söz konusu roketatar mermilerinin Rusya ordusu için üretildiğini ve ayrılıkçılar tarafından Rusya üzerinden ülkeye getirildiğini gösterdiğine işaret eden Lisenko, çoklu roketatarı ancak deneyime sahip uzman askerlerin kullanabileceğini dile getirdi.

Lisenko, dün yaptığı açıklamada da Ukrayna ordusunun ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde misket bombası kullandığına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek "Ukrayna silahlı kuvvetleri, terörle mücadele operasyonlarında uluslararası anlaşmalarla yasaklanan silahları kullanmadı ve kullanmayacak. Buna misket bombaları da dahil. Donetsk'teki yerleşim alanlarında misket bombaları kullanıldığına ilişkin iddialar gerçeği yansıtmıyor. Ukrayna askerleri, yerleşim alanlarına yönelik silah atışları yapmıyor. Bu, Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından yasaklanmıştır" ifadelerini kullanmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, dün yayınladığı raporda, Ukrayna ordusunun ekim ayı başında Donetsk kentinde misket bombası kullandığını ileri sürmüştü. Raporda bir hafta boyunca Donetsk'teki yapılan incelemeler sırasında, Ukrayna'nın doğusunda karadan atılan 220 milimetrelik Uragan (Hurricane) ve 300 milimetrelik Smerch (Tornado) tipi misket bombası roketi kullanıldığına dair kanıt elde edildiği belirtilmişti. 

AABu haber 293 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,265 µs